hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

2WIN.MK-page-001

Нант се „распука“ и до врв ја наполни мрежата на Данкерк

lazarov nant startligyue

Нант - Данкерк 43:28 (22:15)

По драматичниот пораз на гостувањето во Ним, екипата на Нант славеше убедлива победа против Данкерк со 43:28 (22:15) во рамките од 23. коло од шампионатот на Франција. Со сериозен пристап и моќен прв дел, кој заврши со предност од седум гола, Нант го трасираше патот до нов триумф.

Повеќе...

Нант со звукот на сирената го загуби дербито во Ним

nim - nant

Ним - Нант 33:32 (16:18)

Во натпревар во кој повторно решаваа нијанси во последната минута. Нант загуби на гостувањето во Ним и застана во обидот да напредува кон врвот на табелата. Дуелот беше неверојатно интензивен, а го реши ветеранот Гигу со гол во последните мигови.

Повеќе...

Луда последна минута, Нант пораз претвори во реми

nant - tuluz1

Тулуз - Нант 29:29 (13:14)

Неверојатната недела за Нант е заокружена со реми во домашниот шампионат и тоа на незгодното гостување кај Тулуз. Освоениот бод добива на тежина, бидејќи на 60 секунди до крајот беше три гола предноста за домаќините, но Лазаров и другарите се вратија до нерешен резултат. Нант и нашиот Кирил Лазаров ремизираа на гостувањето кај Тулуз, иако пред крајот домашните водеа со 29:26. Четвртфиналистот на Лигата на шампионите се врати и со головите на Балагер, Брие и Ривера стигна до бод.

Повеќе...

Лазаров „диригираше“, Нант сензационално го исфрли Киелце од ЛШ

kielce - nant

Киелце - Нант 31:34 (13:15)

Францускиот претставник во Лигата на шампионите, Нант приреди големо изненадување и го елиминира првакот на Полска, Киелце. Екипата на Кирил Лазаров, и без неколку стандардно првотимци, славеше на гостински терен со 31:34 и по ремито на првиот натпревар во Франција, ќе игра четвртфинале против Веспрем или Вардар.

Повеќе...

РЕКОРД: Лазаров е ракометар со најголем број настапи во Лигата на шампионите

lazarov nant

Македонија од денес има рекордот во најквалитетното клупско натпреварување во ракомет. Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров на гостувањето во Киелце го одигра својот 250-ти натпревар во најсилното клупско натпреварување.

Повеќе...

Лазаров блескаше, но Нант во финишот загуби од Киелце

nant - kielce

Нант - Киелце 24:24 (14:12)

Ниту одлична партија на капитенот и селекторот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров, не му помогна на Нант да го избегне домашниот пораз од Киелце во првиот осминафинален натпревар на Лигата на шампионите.

Повеќе...

Лазаров го израмни рекордот на Штербик по бројот на настапи во Лигата на шампионите

lazarov so aiks1

Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров израмни неверојатен рекорд во елитното европско натпреварување, Лигата на шампионите.

Повеќе...

Лазаров: Полесно ми е како играч-селектор, отколку само селектор!

lazarov intervju 2-960x634

По блескавиот старт на тренерската кариера и победата против светскиот првак Данска, капитенот и селекторот на нашата репрезентација, Кирил Лазаров зборуваше за „Ал Џазира Балкан". Лазаров се осврна на повеќе теми, а најмногу зборуваше за новата улога на играч-селектор.

Повеќе...

Четврта победа по ред за Нант, совладан Сесон Рен на гостински терен

лазаров сесон

Сесон Рен - Нант 21:25 (8:14)

Со уште една победа во домашниот шампионат, Нант се доближува до врвот на шампионатот на Франција и сонува за повторување на ланскиот резултат, кога екипа на Ентрериос заврши на второто место до прекинот на шампионат, зад шампионот ПСЖ. Тимот на Кирил Лазаров го победи Сесон на гостински терен со 21:25, што е четврта победа по ред во француското ракометно првенство.

Повеќе...

Нант го победи Ним и скокна на третото место на табелата

нант - ним

Нант - Ним 31:27 (16:15)

Продолжува позитивната серија и искачувањето на табелата на ракометарите на Нант. Француското првенство е компетитивно и не е лесно да се врзат серија на победи. Сепак, по Светското првенство вицешампионот на Франција игра одлично и попладнево во дуелот од 19. коло го совлада Ним со 31:27 (16:15) и уште повеќе напредуваше на табелата. Четири-пет екипи се борат зад грбот на ПСЖ за местата кои водат во Европа, приоритетно во Лигата на шампионите.

Повеќе...