hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Профил

Роден: 10.05.1980 во Велесza profil

Националност: Македонец

Позиција: Десен бек

Висина: 193 сантиметри

Тежина: 93 килограми

Матичен клуб: РК Овче поле

Актуелен клуб: Нант (Франција)

Репрезентација: Македонија (221 натпревари - 1649 голови)

Омилен број: 7 за Македонија    17 за Нант

 

Деби во националната репрезентација на Македонија:
Македонија - Белгија (23.09.1998)
 
Деби  натпревар од европските купови:
Динамо Букурешт - Борец (03.09.1995)
 

Прв тренер:Лазаров - Јанев (Овче поле)

 

Тренери во кариерата:
 
Лазаров - Јанев, Јошко Петковиќ, Никола Јевремовиќ, Цане Крстевски, Зоран Зечевиќ, Стевче Стефановски, Абдула Јусуфовски, Лино Червар, Нино Марковиќ, Здравко Зовко, Сењанин Маглајлија, Велимир Кљаиќ, Мирко Башиќ, Талант Душебаев, Хавиер Пасквал ,Тиери Анти (клубови)

Славе Атанасовски, Гино Стрезовски, Љупчо Савевски, Илија Темелковски (младинска репрезентација)

Јовановски - Крстевски, Драган Нишевиќ, Драган Здравковски, Цане Крстевски, Драган Џукиќ, Веселин Вујовиќ, Зоран Живковиќ, Љупчо Савевски, Гино Стрезовски, Звонко Шундовски, Ивица Обрван, Лино Червар , Раул Гонзалес (сениорска репрезентација)
 

Семејство: Сопруга (Љубица), Деца: (Благојче и Лана), Брат (Филип)

Јазици: Англиски, Шпански, Унгарски, Хрватски,Француски

 

Клубови:

 

Овче Поле:                                         1991-1994

Борец:                                                1994-1996

Пелистер:                                           1996-2000

Бадел 1862 Загреб:                             2000-2002

Фотекс Веспрем:                                 2002-2007

Кроација осигурање Загреб:                2007-2010

Атлетико Мадрид (Сиудад Реал):         2010-2013

Барселона :                                         2013-2017

Нант                                                     2017-

 

 

Трофеи: (55 трофеи)

 

Освојувач на Лигата на шампионите:

1 пат (со Барселона)

Освојувач на IHF Супер глоб:

3 пати (1 со Атлетико Мадрид  и 2 со Барселона (Шпанија))

Национален првак:

18 пати (2 со Пелистер (Македонија), 7 со Бадел 1862 Загреб (Кроација осигурување Загреб) (Хрватска), 5 со Фотекс Веспрем (Унгарија)) 4 со Барселона (Шпанија))

Освојувач на националниот Куп:

18 пати (2 со Пелистер (Македонија), 5 со Бадел 1862 Загреб (Кроација осигурување Загреб), 5 со Фотекс Веспрем (Унгарија), 3 со Сиудад Реал (Атлетико Мадрид), 4 со Барселона) (Шпанија))profil22

Освојувач на АСОБАЛ Купот:

5 пати (1 со Атлетико Мадрид и 4 со Барселона (Шпанија))

Освојувач на АСОБАЛ Суперкупот:

6 пати (2 со Атлетико Мадрид (Реновалиа Сиудад Реал) и 4 со Барселона (Шпанија))

Освојувач на Каталонскиот Суперкуп:

2 пати (со Барселона)

Освојувач на „Трофејот на шампионите"

1 пат (со Нант)

 

Останати забележителни резултати:

 

- Финале на Лигата на шампионите:

2 пати (2 пати со Атлетико Мадрид (Реновалиа Сиудад Реал)

- Полуфинале на Лигата на шампионите: 2 пати

(2 пати си Фотекс Веспрем)

- Финале на ИХФ Супер Глобе: 2 пати ( 2010 со Ал Саад (Катар) и 2011 со Сиудад Реал (Шпанија))

- МВП на ЕХФ Лигата на шампионите 2011/12 според „Планет Хендбол„

- МВП на Супер Глобе - Доха 2010

- МВП на ЕХФ Европското првенство – Србија 2012 според „Планет Хендбол„

- Најдобар стрелец на Лигата на шампионите: 2 пати

(1 со Фотекс Веспрем и 1 со Кроација осигурување Загреб)

- Освојувач на 5 место со Македонија на Европското првенство во Србија 2012 година -

- Најдобар стрелец на првенството со 61 гол на 7 меча

- Освојувач на 11 место со Македонија на Светското првенство во Хрватска 2009 година -

- Најдобар стрелец на првенството со 92 гола на 9 меча. Овој резултат е најдобро постигање на еден најдобар стрелец во историјата на Светските првенства.

- - Најдобар стрелец на Светското првенство 2017 со 50 гола

- Кирил Лазаров е првиот ракометар кој станал најдобар стрелец и на Европско и на Светско  првенство

 -Најдобар стрелец во европските купови на сите времиња - 1000 гола

- Член на идеалниот тим на францускиот весник „Lequipe„ за најдобрите во Европа за 2012 година

- Освојувач на 5 место на Европското првенство за млади во Израел во 1994 година.

- Освојувач на 9 место на Европското младинско првенство - Грција 2000 година

- Најдобар стрелец на Балканско првенство во 1999 година

- Спортист на Македонија за 2009 2014, 2017, 2018 годинаprofil33

- Спортист на Битола за 1999 година

- Спортист на Веспрем за 2006 година

 - Спортски Амбасадор на Македонија

- Најдобар странец во првенството на Унгарија во 2005 и 2006 година

- Единствен македонски ракометар шампион во четири различни земји (Македонија, Хрватска, Унгарија , Шпанија)

- Единствен македонски ракометар освојувач на националниот Куп во четири различни земји (Македонија, Хрватска, Унгарија, Шпанија)

- Најмлад македонски сениорски репрезентативец во историјата - 17 години

- Најмлад македонски ракометер во Европските купови - 15 години и 4 месеци

- Добитник на два национални медали за заслуги од претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски (24.03.2009 година) и од претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов (30.01.2011 година)

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video