hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Данска е „машинерија“, после ова првенство имам појасна слика за иднината

processed-69982426-9525-4499-9202-18019803c96d olNmpA16

Кирил Лазаров дебитираше како селектор на македонската репрезентација на еден голем собир. По поразот од Данска селекторот изрази делумно задоволство, иако резултатот од 21-31 покажува разлика во квалитет.

Повеќе...

Подмладената Македонија даде отпор едно полувреме, данската „машина“ лесно до победа

rakomet-euro-2022-makedonija-danska 6

Македонија - Данска 21:31 (11:15)

Машката ракометна репрезентација со три порази го заврши учеството на Европското првенство во Унгарија и Словачка откако изгуби и од Данска со 21:31 и првпат откако игра на големите натпреварувања се враќа дома без освоен бод.

Повеќе...

Лазаров: Верувам во оваа група ракометари повеќе од самите што веруваат

ehf-euro-20220makedonija 1

Ден по поразот од Црна Гора и елиминацијата од Европското првенство селекторот и ракометарите имаа средба со новинарите пред хотелот во Дебрецин. Лазаров ја презеде одговорноста, но уште еднаш потврди дека верува во оваа група на ракометари.

Повеќе...

Лазаров: Не може ниту да се изброи колку грешки направивме

kire so mne

Селекторот на Македонија, Кире Лазаров не го криеше разочарувањето од лошото издание на неговите ракометари против Црна Гора. Селекторот потенцираше дека ракометарите кои не одиграа на нивото на репрезентација која настапува на големо натпреварување. Не одигра Црна Гора добро колку што ние бевме лоши, тоа го знае селекторот.

Повеќе...

Македонија загуби од Црна Гора во дуел со премногу грешки

mkd mne

Македонија – Црна Гора 24:28 (16:17)

Македонската ракометна репрезентација го претрпе и вториот пораз и веќе е елиминирана од Европското првенство. Подобри од младите ракометари на Лазаров беа Црногорците, кои славеа во Дебрецин со 24:28 (16:17).

Повеќе...

Лазаров: Вчера ги пофалив момците, а денес ќе им укажам на грешките

kire press posle slovenija

Впечатоците од првиот натпревар на Македонија на Европското првенство против Словенија се позитивни. Македонија беше поразена, но одигра добар натпревар против селекција која е долго време заедно и е составена од ракометари кои играат во најдобрите европски клубови.

Повеќе...

Лазаров: Горд сум како игравме, штета што докрај не верувавме во победа

processed-43e8c840-7ebe-4349-b6ed-ce9c32407ff1 074wSTfM

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Словенија од 25:27 го започна настапот на Европското првенство. Иако неколку минути пред стартот на натпреварот пристигна најлошата вест за „црвено-жолтите", Кирил Лазаров поради повреда на потколеницата нема да може да игра и ќе има само една улога, селекторската, ракометарите одиграа одличен наптревар против фаворизираната Словенија, но на крајот загубија со 25:27.

Повеќе...

Младата Македонија го измачи фаворитот, Словенија едвај до победа во Дебрецин

processed-99bce265-b22d-4311-bdeb-4d0bef5eac7a 7RwNeAAE

Македонија - Словенија 25:27 (10:13)

Машката ракометна репрезентација со пораз од Словенија го почна настапот на Европското првенство во Унгарија и Словачка, кое претставува и почеток на нова ера за македонскиот машки ракомет. Македонија загуби од Словенија со 27:25, што уследи откако стана јасно дека Кире Лазаров нема да може да игра на првенството, туку ќе биде само во улогата на селектор.

Повеќе...

Лазаров: Словенија е фаворит, но ние не излегуваме со „бело знаме“

брифинг Дебрецин

Македонските ракометари вчера пристигнаа во Дебрецин, каде веќе утре на премиерата на новото Европско првенство против Словенија ќе го одиграат и првиот меч на шампионатот. Напладне на брифингот со новинарите селекторот Лазаров и дел од ракометарите зборуваа за очекувањата од првиот меч со Словенија.

Повеќе...

Македонската репрезентација летна за Дебрецин, попладнево првиот тренинг

reprezentacaija2022

Македонската машка сениорска ракометна репрезентација попладнево отпатува за Унгарија, каде од четврток ќе го започне својот нов настап на завршницата на Европското првенство што ќе се одржува во Унгарија и Словачка.

Повеќе...