hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров трет најпродуктивен ракометар на Мундијалот

71d8c28c924ab9b1db8e5937432423f1-la-macedoine-son-zidane-il-s-appelle-kiril-lazarov

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров одигра уште едно одлично Светско првенство. Најдобриот ракометар на Македонија се најде меѓу најдобрите голгетери на турнирот.

Повеќе...

Лазаров: Напорно ќе работиме за да се подобриме во иднина

chile-kire-lazarov

Македонија со победа го заврши својот шести Мундијал и нашиот финален пласман е 15-то место, исто како во Франција пред две години кога во осминафиналето загубивме од Норвешка.

Повеќе...

Совладан Чиле за 15-то место на Мундијалот во Германија и Данска

makedonija - cile 3

Македонија - Чиле 32:30 (15:16)

Македонија со победа го заврши настапот на Светското првенство, но таа беше изборена многу потешко од очекувањата. Дуелот на Чиле беше изедначен во целиот тек. Почетокот на мечот изгледаше дека полесно ќе го добиеме овој дуел но не беше така. Чилеанците парираа одлично, беа рамноправни, на полувремето се замина со 16:16. Раул почна со тактика шест на шест, но на крајот мораше со седум на шест да го руши отпорот на противникот. Можеби планот беше да се направи поголема разлика, па да им се даде шанса на сите ракометари, но работите не се одвиваа така.

Повеќе...

Лазаров: Ќе мора да најдеме тренер кој ќе не научи да не промашуваме „зицери“

mkdrusgolman

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, беше најефикасен на мечот против Русија, но нашиот национален тим не успеа да слави (28-30).Капитенот  детектираше дека ракометарите повторно промашија многу зицери.

Повеќе...

Русија посвежа, Македонија ќе се бори за 15-то место на Мундијалот

makedonija - rusija

Македонија - Русија 28:30 (14:17)

Македонската ракометна репрезентација загуби од Русија со 30:28 и утре ќе игра за 15. позиција на Светското првенство против поразениот од мечот меѓу Чиле и Катар.

Повеќе...

Лазаров е најкорисен играч по првата фаза на СП

170119 FOS mwol 0123 1400x600

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е најкорисниот играч по првата фаза на Светското првенство 2019 кое се одржува во Германија и во Данска.

Повеќе...

Лазаров: Најлошо е сега да кренеме раце од се,но сето ова не треба да не обесхрабри!

160119 FOS mwol 0325 1440x600

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров после натпреварот против Исланд истакна дека жали за пропуштената шанса да се оди понатаму, но потенцира дека не смее да се крене раце и сите сега да се откажат од селекцијата.

Повеќе...

Исланд за нијанса подобар, Македонија не ја мина групата во Минхен

kire-lazarov-sut-island

Македонија - Исланд 22:24 (13:11)

Македонија го претрпе и третиот пораз во низа во групата Б од СП 2019, откако денеска загуби од Исланд со резултат 22:24, не успевајќи да обезбеди пласман во втората рунда од овој Мундијал.

Повеќе...

Швеѓани ќе го водат клучниот натпревар меѓу Македонија и Исланд

svedski sudii

ИХФ ги делегираше судиите Матијас Ветервик и Мирза Куртагиќ да ја делат правдата на средбата Македонија – Исланд, клучна за двете селекции во борба за третото место на Мундјалот во групата Б.

Повеќе...

Исланд поуспешен во меѓусебните дуели со Македонија

island mkd

Само трипати во меѓусебните дуели, а сме ги играле дури 15, македонската ракометна репрезентација извојувала победа против Исланд. Традицијата не е на наша страна и вечерва во Минхен ќе се обидеме да ја смениме тенденцијата.

Повеќе...