hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија попушти во финишот и капитулираше против незгодната Белорусија

sp-egipet-rakomet-makedonija-belorusija-24.01.2021-41611501512

Белорусија - Македонија 30:26 (14:14)

Македонската ракометна репрезентација одигра долго време рамноправен натпревар против Белорусија, но не избегна нов пораз, па капутилираше со 30:26. За разлика од минатите порази, овој пат Македонија одлично го почна мечот, во голем дел од првото полувреме го имавме и водството, на одморот се замина со нерешени 14:14.

Повеќе...

Убедлив пораз и од Русија, в недела последен дуел против Белорусија

sp-egipet-rakomet-makedonija-rusija-22012021-21611326931

Македонија - Русија 20:32 (9:19)

Македонската ракометна репрезентација доживеа уште еден тежок пораз на Светското првенство со двоцифрена разлика, овој пат загубивме од Русија со 32:20.

Повеќе...

Словенија покажа моќ и убедливо ја надигра подмладената Македонија

mkd - slovenija

Македонија – Словенија 21:31 (9:14)

Македонската ракометна репрезентација со пораз ја почна главната групна фаза. Во големата арена во Каиро, Македонија загуби од Словенија со 21:31 (9:14) и останува со само една победа во четири натпревари.

Повеќе...

Јубилеј на Лазаров: 40 натпревари и 300 гола на Мундијалите

SP Egipet rakomet Makedonija-Chile 18.01.2021-11610982742

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров денеска го игра 40-от натпревар за Македонија на Светските првенства, а вкупно 68. меч на големите натпреварувања сметајќи ги тука и Европските првенства.

Повеќе...

Во следната фаза Македонија ќе игра со Белорусија, Словенија и Русија

sp-egipet-rakomet-makedonija-chile-18.01.2021-11610985523

Македонија нема да пренесе бодови во втората фаза на ракометниот Мундијал, бидејќи загуби од Египет и Шведска и многу мали се нашите шанси за пласман во четвртфиналето.

Повеќе...

Македонија го совлада Чиле и се пласира во главната групна фаза

31610985523

Македонија - Чиле 32:29 (16:17)

Македонската репрезентација конечно одигра прав натпревар, избраниците на Данило Брестовац се покажаа во подобро издание го победиија Чиле со 32:29 и се пласираа во следниот круг на Светското првенство.

Повеќе...

Убедлив пораз од Египет, дуелот со Чиле одлучувачки за нашата иднина на СП

egipet-288879

Египет - Македонија 38:19 (20:6)

Македонската ракометна репрезентација доживеа уште еден тежок пораз на 27. Светско првенство. По поразот од Шведска, во четвртокот (32:20), вечерва домаќинот Египет ја декласира Македонија со 38:19 (20:6). Поразот од Египет е најтешкиот за Македонија во седмото учество на светските првенства.

Повеќе...

ИСТОРИЈА: Лазаров прв мундијалски стрелец во четири различни децении!

kire egipet svedska 2

Кирил Лазаров уште еднаш покажа дека е безвремнски спортист. Тој на денешниот натпревар против Шведска се запиша во листата на стрелци со што успеа да стигне до гол на големите смотри во четири различни децении.

Повеќе...

Шведска пресилна, Македонија со пораз го отвори СП во Египет

kire egipet svedska

Македонија - Шведска 20:32 (11:16)

Македонската ракометна репрезентација загуби од Шведска со 32:20 (16:11) на деби натпреварот на 27-то Светско првенство во ракомет во Египет. Избраниците на Брестовац парираа само една четвртина, а потоа шведскиот квалитет исплива на површина и поразот беше неминовен.

Повеќе...

Сите тестови на ковид-19 се негативни, утрово првиот тренинг во Каиро

мкд тренинг 2

Македонската експедиција во Египет e комплетно ковид-нагтивна. Сите брзи тестови што биле извршени врз делегацијата, стручниот штаб и ракометарите биле негативни, по што „црвено-жолтите" се упатиле во хотелот во Каиро.

Повеќе...