hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ФОТО: Како изгледа фотогалеријата на цимерите од 1601

borko kolaz

Една од најубавите приказни за македонскиот настап на европското првенство е приватната фотогалерија на Борко Ристовски со неговиот фото-полароид, кој веднаш по фотографирањето ги исфрла сликите. Имено цимерите од соба 1601 во хотелот „Скандик Реџина„ во Хернинг кои заедно собраа три часовници како играчи на натпреварот, меѓусебно се мотивираа цел турнир.

Повеќе...

Европа има нов господар - семоќната Франција на Онеста

francija

Данска - Франција 32:41 (16:23)

Во историско финале на 73 гола „галските петли" одиграа ретко виден натпревар, погодуваа од секоја можна позиција и ја вратија европската круна таму каде што најчесто беше во последните една деценија. Домаќинот, пак, играше во грч, прикажувајќи ја најлошата партија на шампионатот во кој до мечот за златото имаше седум победи во исто толку меча. На Данците не им помогна ниту поддршката од преку 14.000 навивачи во преполната „Јуске Банк Боксен" арената во Хернинг, ниту навивањето на кралското семејство, кое се најде на трибините.

Повеќе...

Канељас прв стрелец, Лазаров четврт

kanellas naj strelec

Ракометарот на Хамбург, Јоан Канељас е најдобар стрелец на европското првенство. Тој за осум натпревари во дресот на шпанската репрезентација постигна 50 гола, со многу висок просек на реализација од 78%. Нашиот Кирил Лазаров иако одигра само пет натпревари котира на високото четврто место со 38 гола.

Повеќе...

Бронзата патува за Шпанија

joan kanellas

Шпанија - Хрватска 29:28 (16:13)

Светскиот првак Шпанија го освои бронзениот медал на европското првенство во Данска откако во битката за третото место славеше против Хрватска со 29:28 (16:13). Шпанците водеа во текот на целиот меч и го диктираа ритамот, обезбедувајќи предност уште во првите минути.

Повеќе...

Карабатиќ МВП на Еуро 2014

karabatic mvp

Соиграчот на Кирил Лазаров од Барселона, французинот Никола Карабатиќ е прогласен за најкорисен играч (МВП) на 11 европско првенство во ракомет. Во идеалниот тим одбрани се следните ракометари:

Повеќе...

Каква среќа ни носи ждрепката во Хернинг

qatar logo

Денес нешто после 13 часот ќе биде извршена ждрепката за баражот за пласманот на светското првенство во Катар во јануари 2015 година. Според пласманот на Европскиот шампионат во Данска, нашата селекција се наоѓа меѓу носителите каде се наоѓаат уште репрезентациите на Австрија, Белорусија, Унгарија, Исланд, Македонија, Полска, Русија, Шведска и Србија. Во вториот квалитативен сад се националните тимови кои не го минаа првиот круг во Данска: Норвешка, Чешка и Црна Гора.

Повеќе...

КОЛУМНА: Како си ја самоубивме хемијата која ја создававме со години

rak1

Процесот за доближување на европското првенство требаше да почне веднаш откако ја победивме Португалија во Скопје и на 16 јуни 2013 во вечерните часови го славевме пласманот во Данска и го испраќавме Алушовски како што доликува. Или можеби уште претходно бидејќи списокот за Медитеранските игри во Мерсин беше познат неколку дена порано. Да, баш така. Тие Медитерански игри беа првиот филтер, првиот тест, првата поширока слика кој е блиску, а кој далеку од финалниот избор. Но така требаше да биде ако имавме план за што треба да ни послужат тие медитерански игри, која комбинација на ракометари треба да ја сочинува таа наша селекција. Можеби и на хартија добро изгледаше тој микс на репрезентативци со помала минутажа, Б репрезентативци и младински репрезентативци.

Повеќе...

Егерт и Ландин ја одведоа Данска на „мегдан„ кај Франција

Anders Eggert

Данска - Хрватска 29:27 (13:15)

Како и во полуфиналето во Барселона на последниот мундијал пак Данска беше кобна за Хрватска и му наплаќа за катастрофата, која ги снајде ракометарите на Вилбек на олимписките игри во Лондон. Целото прво полувреме Хрватска го одигра непогрешливо и иако играше дури осум минути со човек помалку, наспроти само две минути суспензија на данците, целосно ги неутрализира момците на Вилбек, а ги разигра сите свои асови.

Повеќе...

ВИДЕО: Стефановски: „Тактичка неспремност и грешка со натурализацијата„

mkd-esp-2

Бившиот селектор на македонската ракометна репрезентација и стручен аналитичар за неколку домашни медиуми, за ТЕРА ТВ целосно го анализираше првенството и ситуацијата во нашиот табор. Тој пронајде и добри страни и вели дека целта е остварена со пласманот во втората фаза, но и говореше за се она што не беше направено во Данска:

Повеќе...

Абало ја одведе Франција во финалето

luc abalio 2

Франција - Шпанија 30:27 (12:14)

Франција пак е во едно финале на големо натпреварување, по олимпиското злато во Сиднеј 2012 година. Во меч со многу пресврти, Лук Абало беше клучен човек во одлучувачката фаза на мечот против Шпанија, во чии што редови блескаше Канељас. Триколорите подобро го отворија мечот и по нешто преку 10 минути водеа со 7:2 со „челична„ одбрана и со два гола на Валентин Порте и успешно реализирани седмерци на Гигу и Жоли.

Повеќе...