hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ФОТО: Ким Андерсон кога не може да игра, може да коментира

niko i kim

Дури до април леворакиот Ким Андерсон нема да настапи на ракометните терени, заради повреда која му претходеше на европското првенство. Но затоа каризматичниот шведски ракометар по примерот на дел од своите колеги, на ова првенство е во улогата на стручен коментатор за шведската телевизија и по Копенхаген, од вчера се пресели во Хернинг и Архус, каде ќе ги коментира мечевите од двете завршни групи.

Повеќе...

Ландин им се реваншираше на шпанците

landin 1

Очигледно оној пораз во финалето на светското првенство во Шпанија минатата година, оставил траги врз данците. Толку ги мотивираше за еден вид на реванш, што вечерва се надминаа себе си и во целост го надиграа тимот на Маноло Каденас. Во првиот дел се играше многу израмнето, со Хансен и Егерт како предводници на секое минимално одлепување на домашната репрезентација. 9:7, па 14:12 и на полувреме 16:14 за репрезентацијата на Вилбек.

Повеќе...

ВИДЕО: Лазаров: „Ракометна лекција, бидејќи немавме план Б„

kire borko

Како и сите наши репрезентативци и капитенот Кирил Лазаров неколку часа по натпреварот мораше да ја признае и честита победата на Унгарија, но и како и секогаш нашиот капитен се обиде да ги пронајде причините заради кои се дојде до поразот:

Повеќе...

ВИДЕО: Пецаковски: „Унгарците беа подобри од нас во сите сегменти„

MKD - HUN pecakovski 1

Нашиот најдобар ракометар на мечот со Унгарија Дејан Пецаковски, автор на пет гола, како добар спомен за овој меч кој цела нација сака да го заборави, ќе го сочува рачниот часовник кој ЕХФ го доделува за најдобриот ракометар во двете репрезентации. Сепак и тој како и соиграчите жали што мечот не изглегол како што тие го предвидуваа:

Повеќе...

Исланд се „пошегува„ со Австрија за лесна победа

valur-sigurdsson-514

Како да играа реприза од мечот Унгарија - Македонија, исланѓаните беа во ролјата на унгарците, а австријците ја глумеа нашата репрезентација. Пак мечот почна со очигледна физичка доминација на една од репрезентациите. Исланѓаните делуваа многу цврсто, Гудмонсон влезе во ритам и по 6:2 и 9:3, мечот доби посакувана смерница за репрезентацијата на Исланд.

Повеќе...

Унгарија доминантна против непрепознатливата Македонија

996131 473405696096939 153271677 n

Европско првенство - 1 четвртфинална група (1 коло)

Македонија - Унгарија 25:31 (9:16)

Во потрага по првата победа по цела една деценија против унгарската репрезентација, Македонија со Немања Прибак во ростерот ја започна втората групна фаза на европскиот шампионат. По првата инвидуална акција На Ангеловски, битолчанецот изнуди седмерец, но Роланд Миклер го „прочита„ Лазаров. Нашиот ривал возврати со гол на Гулиаш од позиција на десен бек. Габор Часар од седум метри годи за 0:2 во 5 минута. Гоце Георгиевски како втор пивотмен на почетокот на шестата минута го постигнува нашиот прв гол. Путич и Габор Анчин, на крилата на интервенциите на Миклар, ја одлепија Унгарија до 1:4 во 9 минута.

Повеќе...

ФОТО: Пасквал во Хернинг да ги гледа шпанците и Лазаров

xavi i kire2

Скоро двојно се зголеми бројот на навивачи, новинари и ракометни работници од денес во Хернинг. Доаѓањето на светскиот првак Шпанија повлече многу голем интерес и меѓу љубителите на ракометот и меѓу експертите. Тренерот на европскиот вицешампион Барселона, Хавиер Пасквал исто како и шпанската репрезентација се пресели од Алборг во Хернинг, да ги следи одблиску ракометарите на неговата Барса, а ги има во изобилство во денешната понуда.

Повеќе...

Познати потенцијалните наши ривали за баражот за Катар

Kire-so-danska-615x400

По завршувањето на првата фаза на европското првенство се искристализираа и двете квалитативни групи на репрезентации за мундијалот во Катар кој ќе се одржи од 17 до 31 јануари наредната година. Македонија може да добие еден од трите ривали од овој шампионат или шест селекции кои не обезбедија „билет„ за Данска.

Повеќе...

Прибак место Никола Марковски во нашиот состав

nemanja pribak

Според очекувањата нашиот стручен штаб изврши една замена од тимот која ја совлада Австрија во последното трето коло од А групата. Немања Прибак ќе влезе во протоколот на местото на Никола Марковски и со тоа ќе дебитира за македонската ракометна репрезентација на официјален натпревар.

Повеќе...

Денес играме со најгрубите на првенството

ungarija-statistika-500

Една од карактеристиките на нашиот прв противник во втората фаза сигурно е цврстата, агресицна, на моменти и груба игра. Тие се најгрубата екипа на ова првенство, барем според објавената статистика на официјалната интернет страница на првенството.

Повеќе...