hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Шведска ја изненади Франција, Австрија ја победи Унгарија

francija joli

Франција - Шведска 28:30 (16:14)

Австрија - Унгарија 25:24 (9:13)

Веќе квалификуваната Франција перфектниот турнир во Архус го подрасипа со пораз против Шведска во меч на двата финалисти на последниот олимписки ракометен турнир. Французите со комплетна ротација од која не беше поштеден ниту Тјери Омејер, од стартот ја наметнаа цврстата одбрана и погодија неколку пати од контранапад преку Гигу и Жоли. Дури девет пати во текот на првото полувреме предноста на „триколорите„ изнесуваше два гола.

Повеќе...

Статистика за турнирот на Кирил Лазаров

makedonija-crna-gora-18

Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров го одигра своето второ европско првенство и заедно со олимписките квалификации четврт свој турнир во континуитет од јануари 2012 година. Наместо 6 одигра само 5 натпревари, по вина на повредата на десната препона, заради која играше со таблети против болка на мечот со Исланд, а не тренираше на последните два тренинзи и го пропушти последниот меч со Шпанија.

Повеќе...

Репрезентативците утре изутрина „летаат„ за Скопје

trening pred HUN borko

Македонската ракометна репрезентација утре изутрина од 10 часот ќе го има повратниот чартер лет од Билунд до Скопје. Вечерва репрезентативците ќе имаат заедничка вечера, а утре веднаш по доручекот ќе имаат едночасовен пат со автобус од Хернинг до Билунд, па скоро тричасовен лет до Скопје.

Повеќе...

Два часовници за Борко, по еден за Кире, Пецак, Миркуловски и „Џомба„

mak-aut-18

Како што е обичај во натпреварувањата на ЕХФ по завршувањето на секој натпревар се прогласуваат најдобрите поединци во двете репрезентации. Така во нашиот табор неколку ракометари за спомен на своите добри партии заработија рачен часовник од спонзорите на ЕХФ како играч на натпреварот. Еве ги нашите најдобри поединци на сите шест мечеви:

Повеќе...

Очекувана победа на Шпанија против ослабената Македонија

mkd-esp-5

Европско првенство - 1 четвртфинална група (3 коло)

Македонија - Шпанија 22:33 (12:15)

Со многубројни проблеми со повредени ракометари и без Кирил Лазаров чија што десна препона не издржа, моравме да им се спротиставиме на светскиот првак Шпанија. Дејан Манасков после контра по 35 секунди го отвори резултатот. Звездата на Хамбург, Јоан Канељас со ефектен гол израмни на 1:1 од вториот напад на „црвената фурија„Стоилов од линијата не врати во водство, пред со ист аршин да врати Јулен Агинагалде (2:2). По првите голови на кружни напаѓачи, ред беше на голови од контра на крилата.

Повеќе...

Mакедонија првенството го заврши на десеттото место

mak-aut-15

Денешниот расплет во групите во Хернинг и Архус ни го дава пласманот на десеттото место како дефинитивен во класификацијата за ова европско првенство. Поразот од Шпанија и напоредната победа на Русија над Белорусија од 39:33 во Архус, заради подобрата гол разлика ја носи Русија на Олег Кулешов на деветтото, а ние паѓаме на десеттото место.

Повеќе...

Шоу на русите и на Ковалев против соседите од Белорусија

russia - belorusija

Русија - Белорусија 39:33 (23:17)

Во меч кој наликуваше на тренинг натпревар, Русија си поигра со Белорусија и на својот сосед му го остави фенерот во ТОП 12 фазата. Во меч кој го судеа македонските судии Начевски и Николов, русите многу брзо се одлепија и крилото Скопинцев и непогрешливиот Ковалев, брзо на Русија му донесоа 7:2.

Повеќе...

Лазаров за „Ел Мундо Депортиво„: „Шпанија ќе освои медал„

makedonija-crna-gor-5

Еден од двата спортски весници со седиште во Барселона „Ел Мундо Депортиво„ разговараше со Кирил Лазаров кој е единствен наш играч која настапува во ASOBAL лигата, иако во минатото во оваа земја играле и Борко Ристовски и Наумче Мојсоски. Во пресрет на меѓусебниот меч, Лазаров беше дециден: „Шпанија е фаворит. Ја респектираме како светски првак, но ќе се обидеме да одиграме добар натпревар. Плус ќе играме без никаков притисок, бидејќи не сме принудени да победиме. За Шпанија сигурен сум дека ќе освои медал на ова првенство.

Повеќе...

Лазаров за DIARIO AS: „Не ме интересира да бидам нај-стрелец, повеќе сакам да асистирам„

kire 22012014

Во своето денешно издание, шпанскиот дневен спортски весник со огромен тираж DIARIO AS објави краток разговор со ракометарот на Барселона и на македонската репрезентација Кирил Лазаров, пред денешниот меч со нивната репрезентација. Лазаров говореше за овој натпревар, но и за шампионатот, за животот во Шпанија:

Повеќе...

Лазаров за „Balkan-handball„: „Молчиме заради мир во куќата„

mkd-isl-3

Во краткиот разговор за специјализираниот ракометен портал „Balkan-handball„ капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров, говори за состојбата во репрезентацијата, турнирот до овој момент, натурализацијата на играчи:

Повеќе...