hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

„Семејството и децата се единствените работи кои Кире ги стави пред ракометот

лазаров интервју

Францускиот медиум „Уест Франс" на своите читалите им го доближи ликот на ракометарот на Нант и македонската репрезентација, Кирил Лазаров. За тоа каков човек и ракометар е нашиот репрезентативен капитен зборуваа неговите поранешни клупски другари Раул Ентрериос и Никола Карабатиќ, поранешниот македонски селектор Раул Гонзалез и неговата сопруга Љубица.

Повеќе...

Лазаров пак најефикасен, Нант првпат поразен годинава

ERecrs2WsAYvj8P

Нант - Магдебург 28:31 (10:16)

Македонското дерби меѓу Лазаров и Кузмановски во ЕХФ Купот инвидуално му припадна на капитенот на репрезентацијата на Македонија, но Магдебург со победа се враќа од Нант и изби на врвот на групата Ц во ЕХФ Купот по третото коло. Германците му го нанесоа првиот пораз во официјален натпревар во 2020 година на Нант, откако славеа во изедначен дуел со 28:31 (10:16).

Повеќе...

Историски дебакл на Данкерк, Нант останува перфектен годинава

lazarov so dankerk

Данкерк - Нант 15:34 (3:16)

Францускиот шампионат е тежок и напорен, па не е лесно да се игра во ритамот среда-недела-среда. Сепак, Нант пронајде вистински ритам и запиша уште една победа во вториот дел од сезоната. Екипата на Алберто Ентрериос го совлада Данкерк на гостински терен со убедливи 19 разлика, а импресионира првиот дел во кој Лазаров и соиграчите дозволија противникот да постигне само три гола.

Повеќе...

Втора победа во ЕХФ Купот, Нант триумфално се враќа од Словенија

EQ6z5vhXUAY1kLR

Горење - Нант 28:35 (12:19)

Два натпревари и две победи за Нант на Кирил Лазаров во ЕХФ Купот. По триумфот против Адемар Леон пред своите гледачи, екипата на Алберто Ентрериос го совлада словенечкиот претставник Горење на гостински терен со 28:35 (12:19). Така, по само две кола се наѕира патникот во четвртфиналето од групата Ц во второто по квалитет европско натпреварување.

Повеќе...

Убедливо совладан Иври, Нант продолжува во победнички ритам

86615280 2497971630469837 5094871205026988032 o

Нант - Иври 38:24 (16:13)

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров и неговиот Нант редат само победи во новата 2020 година. На полесен начин на предвиденото, второпласираната екипа на табелата вечерва го совлада Иври со 38:24 (16:13) и остана најблизок пратител на лидерот ПСЖ.

Повеќе...

Започна пријавувањето за шестиот камп на Кирил Лазаров

насловна слика  камп кл7 2020

„Ако ракометот е твојот сон, ајде заедно да го сонуваме, да се забавуваме, дружиме, да создаваме камперски спомени..."...со овие зборови капитенот на националниот тим и најдобар македонски спортист Кирил Лазаров и КМГ Спорт, агенцијата која стои како логистичка поддршка на настанот го најавуваат шестиот ракометен камп „Кирил Лазаров 7", кој од 19 јуни до 1 јули ќе се одржи во прекрасниот Охрид. Камп кои ги урива сите рекорди кога е во прашање неговата организација и реализација. Камп на капитенот на македонскиот национален тим, најдобар македонски спортист, најдобар стрелец на сите времиња, најдобар десен бек, нашата гордост Кирил Лазаров.

Повеќе...

Лазаров по подолго време играше во ЕХФ Купот и го потопи шпански Адемар Леон

EQWYhkeXkAA M M

Нант - Адемар Леон 32:26 (17:16)

По повеќе од две децении еден од најдобрите ракометари во историјата, Кирил Лазаров повторно заигра во ЕХФ Купот и тоа го стори со стил. Ракометарите на Нант со победа над Адемар Леон од 34:28 на домашен терен, ја отворија главната рунда на ЕХФ Купот. Гостите од Шпанија поведоа единствено на стартот, но брзо Нант започна да доминира и предноста полека почна да расте. Со гол на истекот на последната минута Адемар Леон намали на 17:16, најавувајќи рамноправен и неизвесен дуел.

Повеќе...

Скршен отпорот на Шартр, Нант впиша прва пролетна победа

EQDBD5pWoAA6-GM

Нант - Шартр 33:31 (18:19)

Пролетниот дел од сезоната започна одлично за Нант и Кирил Лазаров. По успехот против Шамбери во Купот на Франција во неделата, поранешниот европскиот вицешампион ја запиша и првата пролетна победа во шампионатот. Вечерва во рамките на 14. коло од првенството на Франција екипата во која настапува Лазаров, го совлада составот на Шартр со 33:31 (18:19).

Повеќе...

Лазаров го однесе Нант во четвртфиналето на Купот на Франција

EPyIyU2XsAAHtV9

Нант - Шамбери 27:24 (13:15)

Екипата на Нант го одигра натпреварот од осминафиналето од Купот на Франција против Шамбери и се избори за победа од 27:24, па Кирил Лазаров и соиграчите си обезбедија место меѓу најдобрите осум тимови.

Повеќе...

Заврши меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“, Металург и КЛ7 први лауреати

награди-1-14

Викендов што е зад нас се одржа првиот меѓународен турнир за млади категории "КЛ7 2020", чии домаќин и организатор беше ракометниот клуб КЛ7. На истиот учествуваа пет клуба со осум екипи во две категории: 2002 и помали, 2004 и помали.

Повеќе...