hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Познат списокот на репрезентативци за турнирите во Србија и Романија

csm lazarov kiril-01-photo-uros hocevar 1530 58877d1aaff 995 2136533bd1

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Данило Брестовац го објави списокот на повикани ракометари за собир за меѓународни пријателски турнири во Србија и Романија.

Повеќе...

КЛ7 слави во дербито против Младост Богданци

kl7-bogdanci-dekemvri-2019-1-31

КЛ7 - Младост Богданци 32:30 (16:16)

Дербито на 11-тото коло во Првата лига им припадна на ракометарите на КЛ7. откако во неизвесен и возбудлив натпревар ја совладаа искусната екипата на Младост Богданци со 32:30. Во текот на целиот натпревар дури 18 пати резултатот беше израмнет, а нути една екипа немаше повисока предност од три погодоци. Екипата на КЛ7 не блескаше, но сепак успеа да ги освои бодовите.

Повеќе...

Нант убедлив во Купот, лесно совладан третолигашот Анжер

lazarov kup

Анжер - Нант 24:41

Ракометарите на Нант се пласираа во осминафиналето на Купот на Франција, откако ја оправдаа улогата на фаворит и го совладаа третолигашот Анжер со 24:41.

Повеќе...

КЛ7 го победи и Аеродром и обезбеди место во плеј-офот

kl7-aerodrom-dekemvri-2019-1-2

Аеродром - КЛ7 30:37 (14:17)

Ракометарите на КЛ7 дојдоа до деветтата победа во Првата лига и со тоа се пласираа во плеј-оф завршницата. Во десетото коло новиот прволигаш ја совлада екипата на РК Аеродром по вторпат оваа сезона, овој пат како гостин со резултат 30:37.

Повеќе...

Познат поширокиот список за Европското првенство 2020 година

mkd spisok

Селекторот на машката сениорска репрезентација Данило Брестовац, го објави поширокот список на ракометари за престојното ЕП 2020 во Австрија, Шведска и Норвешка.

Повеќе...

Лазаров играч на ноември во тимот на Нант

Lazarov

Продолжуваат перфектните денови за македонскиот репрезентативен капитен Кирил Лазаров. Репрезентативниот капитен е прогласен за најдобар ракометар на Нант за месец ноември. Лазаров освои 38,9% од гласовите на навивачите на францускиот клуб, а во конкуренција беа Никола Турне, Рок Овничек и Ајмерик Мине.

Повеќе...

Нов пресврт на Нант, обезбедено полуфинале на Лига Купот

lazarov liga kup

Данкерк - Нант 20:22 (14:9)

Магичниот ноември на ракометарите на Нант пренесен е и во декември, со оглед на тоа што екипата во која што настапува Кирил Лазаров запиша уште една победа, овој пат во Лига Купот на Франција. Ракометарите на Нант, во натпревар кој наликуваше на оној против Шамбери пред една недела, одиграа перфектно второ полувреме и го совладаа Данкерк на гостински терен со 20:22.

Повеќе...

Нова победа на КЛ7, убедливо совлада екипата на Јехона

kl7-jehona-noemvri-2019-1-36

Младите ракометари на КЛ7 дојдоа до својата осма победа во деветото коло од Првата ракометна лига. Овој пат младата екипа ја совлада екипата на Јехона со резултат 38:27 (22:12) и се наоѓа на чекор до пласман во плеј-оф натпреварувањето.

Повеќе...

Кирил Лазаров во идеалниот тим на 11. коло на шампионатот на Франција

EKiYGnjXsAUX1-g

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров се најде во идеалниот тим на 11. коло на францускиот шампионат. По победоносниот гол, шесте погодоци и комплетната партија на теренот на Шамбери, Лазаров го заслужи местото меѓу седумте најдобри во колото.

Повеќе...

Лазаров со гол во последната секунда го сруши Шамбери

EKfibnnXkAErnzI

Шамбери - Нант 28:29 (14:10)

Вторпат по неколку дена македонскиот ас Кирил Лазаров се покажува како клучен човек во клучните момент на неговиот Нант. Откако ја одведе својата екипа во групната фаза на ЕХФ Купот, македонскиот десен бек денес беше автор на победоносниот гол во пресвртот на Нант кај Шамбери.

Повеќе...