hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Нант во група со Магдебург, Горење и Адемар Леон во ЕХФ Купот

ResourceImage1

Ракометарите на Нант ги дознаа своите противници во групната фаза на ЕХФ Купот. Екипата на нашиот Кирил Лазаров се најде во група со германскиот Магдебург (клуб каде што настапува Филип Кузмановски), словенечкиот Горење Велење и шпанскиот Адемар Леон.

Повеќе...

Лазаров го одведе Нант во групната фаза на ЕХФ Купот

nant ehf

Арендал - Нант 30:30 (16:16)

Една од екипите со највисок рејтинг во ЕХФ Купот, француски Нант, благодарение на македонскиот репрезентативен капитен Кирил Лазаров се избори за место во групната фаза на второто по ранг натпреварување на Европската ракометна федерација. Нант вечерва одигра 30:30 (16:16) кај норвешкиот Арендал во третото квалификациско коло од ЕХФ Купот, па минималната победа во Франција беше доволно за пласман меѓу елитата во натпреварувањето.

Повеќе...

Шеста победа на КЛ7, убедливо совладан Партизан Гевгелија

kl7-partizan-noemvri-2019-1-15

КЛ7 - Партизан Гевгелија 42:20 (21:10)

Ракометарите на КЛ7 ја забележаа шестата победа во Првата лига. Синоќа во Скопје совладана беше екипата на Партизан од Гевгелија со резултат 42:20 во доминантен натпревар во кој водството во текот на сите 60 минути го имаа домаќините. По +11 на полувреме предноста само растеше и на крајот достигна големи 22 разлика.

Повеќе...

Нант пресилен за Истр, положен тестот пред клучниот дуел во Норвешка

nant - istri

Нант - Истр 29:26 (18:12)

Ракометарите на Нант ја запишаа третата победа во седум дена, откако по третпат се радуваа на триумф пред своите гледачи. По победата над Иври во домашниот шампионат пред една недела и тесниот триумф над норвешкиот Арендал во третото коло на ЕХФ Купот, вечерва Нант запиша нови домашни бодови.

Повеќе...

Перфектен викенд: Победи на сите екипи на КЛ7

kl7-prespa-noemvri-2019-1-15

Зад нас е успешен викенд за сите возрасни категории на КЛ7. Победи забележаа и сениорската и младинската и кадетската екипата на КЛ7.

Повеќе...

Нант со минимална предност патува во Норвешка за пласман во групите на ЕХФ Купот

76685345 2587544257959368 3086688280037556224 o

Нант - Арендал 30:29 (12:15)

Еден од фаворитите за освојување на ЕХФ Купот, француски Нант, каде што настапува капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров стигна до минимална победа над норвешкиот тим Арендал во првиот натпревар од третото коло на ЕХФ Купот. Францускиот претставник славеше со 30:29 (12:15).

Повеќе...

Нант и „XXL Арена“ испратија кандидатура за Ф4 турнирот на ЕХФ Купот

xxl arena

Францускиот клуб Нант достави кандидатура за организација за завршниот турнир на ЕХФ Купот на 23 и 24 мај 2020 година. Клубот каде што настапува македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров аплицираше во предвидениот рок и заедно со бундеслигашот Фуксе Берлин ќе се бори да го добие „фајнал-фор" турнирот.

Повеќе...

Нант им се врати на победите, совладан Иври за 6 триумф во шампионатот

EJRz1nsXsAA3tjc

Иври - Нант 26:32 (15:17)

Поразите се минато, Нант пак е во победнички колосек. Во дуел од деветтото коло на францускиот шампионат, Нант запиша гостинска победа против Иври со шест разлика со авторитетно водство и менаџирање на истото во текот на целиот натпревар, посебно во вториот дел.

Повеќе...

Нант во драматичен финиш загуби во Ним

EIy2LpOXsAANsKb

Ним - Нант 26:25 (12:15)

Во драматичен дуел со кој беше затворено осмото коло на францускиот шампионат, Нант загуби на гостувањето во Ним со 26:25 (12:15). Ова е втор последователен пораз за Нант, кој пред ЕХФ неделата неочекувано беше поразен од Тулуз на домашен терен. Со три порази после осум одиграни кола, Нант значително падна на табелата и заостанува два бода помалку од второпласираниот Монпеље.

Повеќе...

Повеќе од 500 ракометарчиња ја отворија втората сезона од КЛ7 КУП

кл7 струга 3

Над 500 момчиња и девојчиња од школите на капитенот од Струга, Битола, Охрид, Чешиново-Облешево, Богданци, Стојаково, Свети Николе и Делчево викендов ја отворија втората сезона од најмасовното ракометно натпреварување за ракометарчиња на возраст од 6-12 години. КЛ7 Запад се одигра во Струга во две сали, а учесници на КЛ7 Запад како и вообичаено се КЛ7 Охрид, КЛ7 Струга и КЛ7 Битола. Струга уште еднаш се покажа како одличен организатор и домаќин на овој куп.

Повеќе...