hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Блесок на Лазаров, Нант ја наполни мрежата на Трембле

nant - tremble

Нант - Трембле 39:20 (20:11)

Нант продолжува со одличните партии во најсилната лига на Франција. Вечерва во рамките на петтото коло падна Трембле со 39:20, а блескаше македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров. Тој беше најефикасниот играч со девет погодоци, а имаше и висок процент на реализација со оглед на тоа што кон голот на Трембле упати вкупно 11 удари.

Повеќе...

Тешка победа на КЛ7 на гостувањето кај Јехона

72040561 1375779142576204 3369515540086259712 n

Ракометарите на КЛ7 ја запишаа втората победа во натпреварите од Првата лига, откако во бледа и не многу квалитетна партија успеаја да слават на гостувањето кај Jeхона со 27:34 (12:18). Иако резултатот покажува убедливост, сепак младиот тим на КЛ7 наиде на проблеми и во финишот ја потврди победата.

Повеќе...

Феноменално прво полувреме, победа на Нант во Шартр

EFVeJuEXkAcaj0n

Шартр - Нант 28:38 (10:22)

Ракометарите на Нант запишаа нова победа во францускиот шампионат, откако полесно од предвиденото го совлада новиот прволигаш Шартр на гостински терен со 28:38 (10:22). Екипата на нашиот репрезентативен капитен фантастично го започна натпреварот, брзо дојде до огромна предноста и истата ја администрираше до самиот крај.

Повеќе...

Лазаров: Ми годи што луѓето ја ценат мојата професионалност, малкумина знаат што се жртвував

lazarov intervju 2

Омилен меѓу соиграчите, а омразен од голманите, елегантниот Кирил Лазаров е ефективен ракометар како никој друг. Вака ја почнува приказната за нашиот репрезентативен капитен шпанскиот медиум „balonmanoveteranos".

Шпанските медиуми го апострофираат Лазаров како голем професионалец и спортист и среќни се што скоро една деценија уживаа во неговите мајстории. Во интервјуто Лазаров зборува за Сиудад и Барса, за преминот во Франција, македонската репрезентација и плановите по завршувањето на кариерата.

Повеќе...

Убедлива победа во Велес на дебито на КЛ7 во Првата лига

kl7pob

Дебитантот во Првата лига, екипата на КЛ7 полесно од очекувањата дојде до победа над минатогодишниот суперлигаш ГРК Борец среде Велес со резултат 13:35.

Повеќе...

Нант пак победува, совладан Сант Рафаел во дербито од третото коло

lazarov so st rafael

Во последниот натпревар од третото коло на францускиот шампионат, Нант извојува победа против Сант Рафаел со 28:22 (13:13) и им се врати на победите по поразот на теренот на ПСЖ во второто коло.

Повеќе...

Првото дерби за шампионот, ПСЖ го совлада Нант во Париз

EENYIx3XYAIoW9P

ПСЖ го совлада Нант со 32:29 (18:16) во првото големо дерби во новата сезона на францускиот шампионат во ракомет. Во рамките на второто коло, првакот пред своите гледачи го надигра тимот на Алберто Ентрериос и изби на врвот со две победи од исто толку одиграни натпревари.

Повеќе...

Шпанецот Антонио Гарсија потпиша за Нант

antonio garsija

Непосредно пред денешното дерби против ПСЖ во главниот град на Франција, клубот во кој настапува нашиот Кирил Лазаров, Нант донесе уште едно засилување. Нов член на поранешниот европски вицешампион е поранешниот шпански репрезентативец Антонио Гарсија Робледо.

Повеќе...

Кадетите на КЛ7 петтопласирани на турнирот во Бања Лука

69739560 121319945906672 1455486450073075712 n

Македонија на турнирот за млади категории ја претставуваа две екипи, а КЛ7 го освои петтото место во категорија на кадети, родени 2002 и помлади. Во силна конкуренција на десет екипи од регионот, екипата на КЛ7 запиша три победи и два порази и го освои петтото место, зад Борац, Метолопластика, Максимир Паштела и ППД Загреб.

Повеќе...

Почеток на сезоната со победа за Нант и Кирил Лазаров

70363394 2437899736257155 1839422252496453632 n

Нант - Данкерк 29:24 (14:11)

Започна новата сезона во францускиот ракометен шампионат, а трите најдобри екипи иззвојуваа победи во првото коло. Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров имаше успешен старт во новата сезона во Франција.

Повеќе...