hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Тешка група за Лазаров и Атлетико Мадрид

EHF-Champions-League-Velux-300x188

Денес во германскиот град Херцогенаурах беше извршена ждребката за VELUX EHF Лига на шампиони - групна фаза.

Ждрепката по групи изгледа вака:

Повеќе...

Гојун, Береше, Ромеро и Ферер нови соиграчи на Лазаров

alvaro ferrer.png

Откако веќе потпишаа Јаков Гојун и Ксавиер Береше, Атлетико Мадрид одлучи дека треба да се зајакне "стожерот" на неколку позиции. Прво потпишаа со сега веќе поранешниот играч на Ваљадолид Ангел Ромеро Родригез.

Повеќе...

ФОТО: Една прекрасна приказна за солзи

1

Фотоапаратот на Игор Филевски – Филе забележа една неверојатна сторија која вака низ фотографии може само да ви доближи една неверојатно емоционална средба. Кога некогаш се вели една фотографија вреди милиони зборови, овие фотографии навистина ја потврдуваат вистината на таа изрека.

Повеќе...

Ракометарите на прием во АМС

ams
 
Како и по секој успех, така и по квалификациите за Светското првенство, ракометарите денес беа примени од директорот на Агенцијата за млади и спорт, Лазар Поповски.

Повеќе...

Ова е Македонија а не Вардар или Металург!

slavje so navivaci golema
 
Видно расположен по пласманот на Светскиот шампионат беше и лидерот на нашиот национален тим, Кирил Лазаров кој нагласи дека патот во Шпанија е нов голем успех за нас како потврда на квалитетите на оваа генерација.

Лазаров: „И ние ќе имаме навивачи во Австрија„

MKD-SWE 092

Во репрезентацијата владее позитивно расположение. Доволно сме искусни да одбраниме пет голови, но тоа воопшто нема да биде лесно.
Ова го изјави најдобриот макеонски ракометар Кирил Лазаров во пресрет на саботниот реванш натпревар против Австрија за пласман ан СП во Шпанија.

Повеќе...

Швајцарија ривал на Македонија за ЕУРО 2014

lazarov-so-avstrija

Ракометната репрезентација на Швајцарија е третиот ривал на Македонија во квалификациите за Европското првенство што 2014 година ќе се одржи во Данска.

Швајцарците на неодамна завршените натпревари во групата во Бари од првата квалификациска фаза го освоија првото место, пред Италија, Грција и Велика Британија.

Повеќе...

Плеј-оф за СП – Шпанија 2013 прв натпревар

avs12

Македонија - Австрија 26:21 (16:10)

Со предност од плус пет погодоци нашите најдобри ракометари патуваат за Австрија, каде следниот викенд го играат реваншот од баражот за пласман на СП во Шпанија 2013. година.

Повеќе...

Австријците не се плашат од „фалангата„

falnga2

Се вжештува атмосферата во ракометната репрезентација на Македонија во пресрет на првиот бараж натпревар со Австрија за пласман на СП, кој ќе се одигра в сабота, со почеток во 16.30 часот во арената „Борис Трајковски".

Повеќе...

Лазаров: „Австрија нема да биде потценета„

kire izjava

Македонските ракометари во позитивна атмосфера го очекуваат првиот натпревар од бараж пресметката со Австрија за пласман на СП 2013 во Шпанија кој во сабота од 16.30 часот не очекува во спортскиот центар „Борис Трајковски" во Скопје.

Повеќе...