hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Познати осумнаесетте патници за Светското првенство во Полска и Шведска

mkd sp 2023

Кирил Лазаров ги избра силите на кои ќе смета на Светското првенство, кое го стартуваме во петок. Toj се одлучи за 18 јунаци кои ќе не претставуваат во Краков.

Во изминатите десетина дена, македонската селекција броеше 22 играчи на тренинзите и натпреварите, но вечерва отпаднаа голманот Марко Кизиќ, десниот бек Давид Савревски и левото крило Цветан Кузмановски.

Голмани:
Никола Митревски (Порто), Мартин Томовски (Вардар 1961)

Леви крила:
Дејан Манасков (Вардар 1961), Петар Атанасијевиќ (Еурофам Пелистер 2)

Леви бекови:
Филип Талески (Вардар 1961), Иван Џонов (Пролет)

Средни бекови:
Филип Кузмановски (Хановер), Игор Ѓоргиев (Алкалоид), Павле Атанасијевиќ (Еурофам Пелистер)

Десни бекови:
Томислав Јагуриновски (Пролет) Мартин Серафимов (Алкалоид)

Десни крила:
Гоце Георгиевски (Вардар) Ненад Костески (Еурофарм Пелистер)

Кружни напаѓачи:
Никола Маркоски (Алкалоид), Жарко Пешевски (Еурофарм Пелистер), Марко Стојковиќ (Алкалоид), Костадин Петров (Тор)

Дефанзивец:
Михајло Младеновиќ (Алкалоид)

Македонија се најде во група со Норвешка, Аргентина и Холандија, а настапот го отвораме против Норвежаните за два дена.

Share