hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонската репрезентација летна за Дебрецин, попладнево првиот тренинг

reprezentacaija2022

Македонската машка сениорска ракометна репрезентација попладнево отпатува за Унгарија, каде од четврток ќе го започне својот нов настап на завршницата на Европското првенство што ќе се одржува во Унгарија и Словачка.

По речиси три неделни подготовки и три одиграни контролни натпревари, македонските ракометари со чартер лет заминаа за Унгарија. Предводени од селекторот и капитен Кирил Лазаров, нашата селекција ќе игра во А групата чиј домаќин е градот Дебрецин, каде попладнево ќе го одржат првиот тренинг.

Голмани: Мартин Томовски, Градимир Чаневски, Благојче Трајкоски
Леви крила: Цветан Кузмановски, Бојан Маџовски
Леви бекови: Филип Талевски, Филип Кузмановски, Марко Мишевски
Централни бекови: Филип Миркуловски, Игор Георгиев, Марко Митев, Горан Крстевски
Кружни напаѓачи: Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Костадин Петров, Кристијан Симоновски
Десни бекови: Кирил Лазаров, Мартин Велковски, Мартин Серафимов
Десни крила: Никола Костевски, Гоце Георгиевски

Во експедицијата ќе ги нема голманите Никола Митревски и Марко Кизиќ, крилото Гоце Ојлески, левиот бек Михајло Младеновиќ и кондицискиот тренер Петар Баснарков, кои се петмината позитивни на ковид 19 на последното тестирање направено вчера.

Share