hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Кирил Лазаров влезе во „Куќата на славните“ на ЕХФ во Виена

ehf kire kuka na slavnite

Македонската ракометна легенда и селектор, Кире Лазаров ја доби честа да се најде меѓу првите триесет ракометари кои ќе бидат примени во „Куќата на славните" на Европската ракометна федерација (ЕХФ).

На вечерашната церемонија во Виена ќе бидат примени ракометарите во „Куќата на славните", а Лазаров е еден од тројцата десни бекови кои ќе влезат во историјата.

ГОЛМАНИ:

Тјери Омејер
Томас Свенсон
Арпад Штербик

ЛЕВИ КРИЛА:

Штефан Кречмар
Гудјон Валур Сигурдсон
Мишел Гигу
Хавиер О'Калахан

ЛЕВИ БЕКОВИ:

Даниел Нарсис
Сергеј Рутенка
Момир Илиќ
Филип Јиха

СРЕДНИ БЕКОВИ:

Џексон Ричардсон
Ивано Балиќ
Енрик Масип
Талант Душебаев
Штефан Ловгрен

ДЕСНИ БЕКОВИ:

Кирил Лазаров
Олафур Стефансон
Ласло Наѓ

ДЕСНИ КРИЛА:

Виктор Томас
Ирфан Смајлагиќ
Ласе Свон Хансен
Вид Кавтичник

КРУЖНИ НАПАЃАЧИ:

Магнус Висландер
Драган Шкрбиќ
Кристијан Шварцер
Карлос Прието
Бјарте Мирхол

ДЕФАНЗИВЦИ:

Андриј Чепкин
Дидие Динар
Ола Линдгрен

Share