hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Познат календарот на шампионатот: Нант дебитира против Данкерк

kalendar lnh

Француската ракометна федерација го објави календарот за сезоната 2019/20. Четвртопласираната екипа минатата сезона, тимот на Нант новиот шампионат ќе го почне на домашен терен против Данкерк, а потоа веќе во второто коло гостува кај шампионот ПСЖ.

Бурниот почеток ќе биде комплетиран со натпреварот од третото коло на домашен терен против Сант Рафаел.

Прво коло:

Нант – Данкерк

Монпелје - Шамбери

Шартр – Истрес

Сант Рафаел – Иври

Аикс – Ним

Кретеј – ПСЖ

Трембле – Тулуз

Шампионатот на Франција е најсилен во Европа по коефициентот на ЕХФ објавен во текот на вчерашниот ден.