hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Нант го „скрши“ Ним и визира четвртфинале на Купот

lazarov so nim

Нант - Ним 23:21 (13:10)

Нант се пласира во четвртфиналето на Купот на Франција по домашната победа против составот на Ним со 23:21. По израмнетиот прв дел, во продолжението фаворитот „нагази" и не дозволи драма во финишот. Нант имаше и 23:17, но Ним со четири голови во серија успеа да го направи поразот поднослив, 23:21.

Најдобар во победата беше Балагер со пет гола, а Лазаров и Валеро Ривера постигнаа по три погодоци. Кај Ним, Реми беше стрелец на шест гола.

Покрај Нант, во наредната фаза се Аикс, Данкерк, Шамбери, Нанси, Монпелје, Саран и се чека на фаворитот ПСЖ.