hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ВИДЕО: Вилбек: „Македонија не е само Кирил Лазаров„

vilbek

Иако со првите неколку настапи европскиот првак Данска ја најави својата кандидатура за освојување на светската круна, селекторот на оваа репрезентација Улрик Вилбек е претпазлив.

Повеќе...

ВИДЕО: Мојсоски: „Се спремаме за реванш со данците„

naumce so rusija

Како и тимот, така и плејмејкерот на Металург, Наумче Мојсоски ја подига формата како турнирот изминува. По неколку блесоци со Исланд и Русија од него очекуваме најдобра партија со Данска. Стружанецот не го заборава последното соочување со скандинавците во јануари минатата година во Белград:

Повеќе...

ВИДЕО: Петковски: „За голманите не треба да се грижиме„

zoki

Тренерот на голманите Зоран Петковски беше горд на своите пулени на последните два меча, но и генерално на целиот турнир „Македонија не треба да се грижи за својата иднина на голманската позиција.

Повеќе...

ФОТО: Селекторот со семејството ја „снима„ Данска

sundo

И додека репрезентативците по вечерата во хотелот „Барселона Ренасименто„ или се одмораат или покрај малите екрани го следат скандинавското дерби меѓу Данска и Исланд, селекторот Шундовски не пропушта ни најмал детал.

Повеќе...

ВИДЕО: „Мина Божик за вакви подароци„

olg kulesov

Селекторот на Русија Олег Кулешов беше бесен и врз своите ракометари и на прес-конференцијата. Не можеше да го скрие разочарувањето по поразот и не говореше многу.

Повеќе...

ВИДЕО: Митревски: „Растеме во формата на овој турнир„

za nikolce

Ни малку не е лесно да се влезе во натпревар со 5-6 гола негатива и да се извлече тимот од агонијата. Битолчанецот Николче Митревски со 6 одбрани, не остави во живот и посебно откако го „скина„ зицерот на Горбок им овозможи на соиграчите да играат за реми.

Повеќе...

ВИДЕО: Манасков: „Да не беа престапите, можеби и ќе победевме„

dejan za 16

На своето прво учество на светските првенства, младото крило Дејан Манасков одигра фантастично второ полувреме, во кое малку недостигаше на своето конто наместо 4 да има 6 гола.

Повеќе...

ВИДЕО: Лазаров: „Пак се издигнавме против најаката Русија со која сме играле„

kire 16 01 010011

Со 10 постигнати голови нашиот капитен Кирил Лазаров го заборави мечот со Исланд и ја поведе својата репрезентација до голем бод. Еден ракометен џин како Русија (претходно и ЗНД) се уште нема победа против нашиот национален тим „Овој нивни тим е посилен од оној во 1998 година со кого нашата генерација предводена од Пепи Манасков ремизираше.

Повеќе...

ВИДЕО: Трилер реми со моќната Русија

kire 16 01

23 Светско првенство - Шпанија 2013

Б група (Севиља)

Македонија - Русија 29:29 (13:16)

Неполни 24 часа од поразот со Исланд, требаше да се заборави таа презентација и овој пат во црвени дресови како на стартот со Чиле, нашите ракометари се наполнија со позитивни вибрации за големета Русија.

Повеќе...

Само Рутенка со подобра статистика од Лазаров

kire 16

По три одиграни натпревар Кирил Лазаров е на делба на петтото место на листата на стрелци со 21 гол, но е втор по бројот на поени (голови+асистенции) на целиот турнир.

Повеќе...