hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ВИДЕО: Шундовски: „13 часовната голгота ни беше најголем противник„

sundo za 20

На официјалната прес-конференција нашиот селектор Звонко Шундовски се осврна на натпреварот со Германија и ја откри главната причина за поразот од пет разлика:

Повеќе...

ВИДЕО: Лазаров: „Патувањето остави трага, но главата горе мора да го продолжиме процесот„

kire germany 20

Нашиот најдобар играч и стрелец и на ова големо натпреварување, Кирил Лазаров трезвено го анализира натпреварот со Германија и целиот наш турнир, кој не позиционира од 9 до 16 место:

Повеќе...

Лазаров со уште еден одличен мундијал

kire golovi

Можеби нема да биде најдобар стрелец како во Хрватска пред четири години, но Кирил Лазаров зад себе остави уште еден одличен мундијал. Одигра шест натпревари и на сите беше најдобар стрелец. Вкупно постигна 44 гола, што е одличен просек од преку 7 гола по натпревар. Еве како „страдаа„ противниците пред нашиот капитен.

Повеќе...

Германија заслужено не праќа дома

mkd ger

23 Светско првенство - Шпанија 2013

Осминафинале (Барселона)

Германија – Македонија 28:23 (13:9)

Нашата ракометна репрезентација спремна го дочека натпреварот на годината. На големите натпреварувања не може далеку да се дотурка без да се соочиме со Германија. Шундовски го потврди тимот со Исланд, Русија и Данска и ги остави Златко Мојсоски и Ојлески надвор од официјалниот протокол.

Повеќе...

ФОТО: Македонските ракометари ја почувствуваа „Палау Сант Жорди„

kire bar 1

Нешто повеќе од еден час пред почетокот на средбата, сите македонски ракометари за прв пат ја почуствуваа подлогата и огромната арена во Барселона. Најавите се дека Шундовски нема да го менува тимот кој играше на последните три средби.

Повеќе...

Љубиќ и Крстиќ ќе ни судат против Германија

Kristic-Ljubic

Судиите од Словенија Ненад Крстич и Петр Љубич ќе го судат првото осминафинале на Светското првенство меѓу Македонија и Германија во Барселона. Организаторот веста за арбитрите ја обелодени во текот на утринските часови.

Повеќе...

Лазаров најкорисен по групната фаза

kire 20

Официјалната страница на Светското првенство ја објави инвидуалната статистика по првата групна фаза на првенството. Како трет најдобар стрелец и втор најдобар асистент, нашиот капитен со хокеарски жаргон е МВП на првата фаза. Еве како тоа изгледа и детално.

Повеќе...

Македонската федерација побара одлагање, кое експресно беше одбиено

mkd 19

Вечерва околу 20 часот, експедицијата на македонската ракометна репрезентација пристигна во Барселона и веднаш се смести во својот хотел без да го одржи предвидениот тренинг.

Повеќе...

Србија - Шпанија најзвучно осминафинале

slovenija - srbija

Со одигрувањето на последните мечеви од групната фаза, веќе се знаат и сите осминафинални парови. По поразот од Словенија, европскиот вицешампион Србија налета на Шпанија, која ја загуби битката за првото место во групата од Хрватска.Веќе в недела следува половина од осминафиналната програма во Барселона и Сарагоса, а другата половина во истите два града се игра во понеделник.

Повеќе...

ФОТО: Со Автобус и чартер воз до Барселона

image 1358602903007732

Иако планираа уште во раните утрински часови да се упатат во Барселона, делегацијата на македонската ракометна репрезентација исто како и Исланд, преку автобус до Кордоба и потоа со чартер воз, патува до Барселона

Повеќе...