hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ВИДЕО: Часар: „ Нема што да загубиме со Данска„

madzar

Новиот плејмејкер на францускиот ПСЖ, Габор Часар го анализираше четвртфиналниот меч со Данска, на кој неговата репрезентација нема што да загуби.

Повеќе...

ВИДЕО: Наџи: „Данска не е Полска и ќе мораме да ги сопреме нивните лудо брзи звезди„

nagi

Најголемата звезда во унгарската репрезентација Ласло Наџи од пред неполна година пак настапува за националната репрезентација за земјата во која е роден. Блесокот на Олимписките игри не беше случаен и унгарците пак докажуваат дека нивните успеси не се случајни, напротив се дел од нормален процес и проект кој уште трае и се развива.

Повеќе...

ВИДЕО: Ѓукиќ: „Треба сите да посветиме повеќе внимание на младите„

dragan djukic

Бившиот македонски селектор Драган Ѓукиќ е гостин на скоро сите големи ракометни приредби. Човекот кој го водеше Вардар Про до полуфинале на КПК и еден квалификациски циклус на кормилото на нашата репрезентација, го прокоментира нашиот мундијал во Шпанија.

Повеќе...

ВИДЕО: Борис Дениќ: „Стретегијата многу зависи од клубовите„

denic boris-600x400

Селекторот на словенечката репрезентација Борис Дениќ е најбараното лице од нивните претставници на седмата сила и генерално од сите од просторите на бивша Југославија. Се обидовме да го испровоцираме да ни каже како функционира нивниот систем и дали навистина тие толку се издигнаа или се работи само за прашање на среќа и детали.

Повеќе...

ВИДЕО: Кавтичник: „Имате добар тим, треба само да продолжите така„

kraft

Штотуку се врати по тешката повреда Вид Кавтичник кој некогаш играше за Кил, ја продолжи тезата дека Словенија се обидува да ја копира играта на славната германска екипа која ја предводеше Сердарушиќ.

Повеќе...

ВИДЕО: Гајиќ: „Играме како Кил на Сердарушиќ„

dragan gajic

По синоќешната победа на Словенија над Египет, оваа млада репрезентација која загуби од нашата во мечот за петтото место на Европското првенство во Србија, веќе обезбеди четвртфинале на мундијалот.

Повеќе...

ВИДЕО: Карабатиќ: „Лазаров ја повлече Македонија кон врвот„

karabatic 2

Француската ракометна икона, Никола Карабатиќ отворено говореше за македонската репрезентација на оваа голема приредба, но и на претходните.

Повеќе...

Комплетирано осминафиналето, Македонија дефинитивно 14 та

rutenka so croatia

По завршувањето на осминафиналните мечеви на светското првенство нашиот дефинитивен пласман, кој се уште не е потврден од IHF е 14 место, што е подобро од 18 место во Египет 199 година и полошо од 11 место во Хрватска 2009 година. Зад нас останаа Белорусија и Египет од селекциите кои беа елиминирани во осминафиналето. Комплетирани се и четвртфиналните парови по одигрувањето на последните осминафинални мечеви.

Повеќе...

ВИДЕО: Карабатиќ: „Фаворити не сме ние, фаворити се хрватите„

karabatic

По турболентната 2012 година, Никола Карабатиќ лидерски ја поведе репрезентацијата на Франција до победа во осминафиналниот меч со Исланд. Сепак, некогашниот најдобар ракометар на светот не смета дека неговата репрезентација е главен фаворит за златото. „Зошто ние? Ние не сме главни фаворити. Таа улога е за хрватите. Тие ја добија Шпанија во мечот за првото место, а ние загубивме од Германија.

Повеќе...

ВИДЕО: Бараше: „Македонија има голем прогрес, Лазаров е фантастичен„

barase francija

Еден од ракометарите од новиот бран во Франција, Ксавиер Бараше од пред неколку месеци е клубски другар на Кирил Лазаров во Атлетико Мадрид. Осминафиналниот меч со Исланд го виде многу тешко и израмнето.

Повеќе...