hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Данска ја прекина хрватската „рапсодија„ и обезбеди финале

egert 2

Данска е вториот финалист на Светското ракометно првенство откако во второто полуфинале ја совладаа Хрватска со 30:24 (14:11) па в недела ќе се борат за златото против домаќинот Шпанија. Хрватите кои имаа стоотстотен учинок до полуфиналето, го загубија најважниот натпревар.

Повеќе...

ФОТО ВЕСТ: Иниеста и Бускетс „стегаа палци„ за Шпанија

iniesta

Мечот на шпанската репрезентација со Словенија беше најголема посета на ова светско првенство. Конечно „Палау Сант Жорди беше исполнета, а меѓу гледачите можеа да се забележат многу познати лица.

Повеќе...

Шпанија на чекор до ракометните „звезди„

aginagalde 1

Тимот на Валерио Ривера е на чекор до „звездите„ и до втората светска титула. Ако во 2005 година под водство на Хуан Карлос Пастор во Тунис ја совладаа Хрватска во мечот за златото, сега имаат нова шанса да се искачат на врвот. Шпанија е првиот финалист на Светското ракометно првенство кое го организира на домашен терен, откако во полуфиналето славеше со 26:22 (13:12) против Словенија.

Повеќе...

ВИДЕО: Ривера: „Играта станува побрза, погледлива, поубава„

spanec

Најтрофејниот тренер во историјата на ракометот, каталонецот Валерио Ривера се врати во родната Барселона, откако со националниот тим на „црвената фурија„ преку Мадрид и Сарагоса стигна до полуфиналето. Така скоро цела една деценија се потврдува дека организаторот на еден мундијал стигнува најмалку до полуфинале .

Повеќе...

ВИДЕО: Голужа: „Тимот е секогаш нашиот најдобар играч„

goluza

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација Славко Голужа на официјалната прес-конференција, на прашањето дали ум недостига Ивано Балиќ, одговори:

Повеќе...

ВИДЕО: Мустафа: „Македонците имаат големо ракометно срце„

katar

Вчера во хотелот „Хуан Карлос први„ во Барселона се одржа официјална прес-конференција на која беше потпишан договорот за организација на Светското првенство во Катар во 2015 година. „Многу ја сакам Македонија. Вие имате големо ракометно срце, ја сакате оваа игра. Ве следам во последните неколку години многу напредувате.

Повеќе...

ФОТО: Вилбек и Хергеирсон - тренери на годината

nagradi 1

На денешната прес-конференција на четирите селектори на полуфиналистите на светското првенство во Шпанија, IHF преку првиот човек д-р Хасан Мустафа ги додели наградите на најдобрите тренери за 2012 година и во машка и во женска конкуренција во светот на ракометот.

Повеќе...

ВИДЕО: Микел Хансен: „Ако играме како во вториот дел, сигурно губиме„

hansennnnn

Големата данска звезда Микел Хансен потфрли на мечот со Унгарија, но колективот со одличното прво полувреме ги покри сите лимити на тимот на Вилбек во продолжението.

Повеќе...

ВИДЕО: Егерт: „Не знам дали е нормална работа, но најважно е што сме полуфиналисти„

ergartr

Човекот кој го постигна одлучувачкиот гол за да нема дилеми во победата на Данска над Унгарија, Андерс Егерт не даде да биде испровоциран од нашето прашање дека полуфиналето е нормална работа за Данска.

Повеќе...

ВИДЕО: Сондергард: „Ландин се инспирира на вакви натпревари„

sondergard

На ова големо натпреварување селекторот на Данска, Улрик Вилбек поведе само еден леворак десен бек и Сондергард игра во стилот топло-ладно, но не троши многу топки, напротив, неговите удари најчесто се одмерени во мрежата.

Повеќе...