hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ФОТО: Битолско засилување на трибините

bitolcani

Како турнирот одминува пристигнуваат и семејствата на македонските репрезентативци и членови на стручниот штаб. Така на трибините на мечот со Исланд меѓу „Фалангата„ се појавија и комплетните семејства Шундовски и Ангеловски.

Повеќе...

ВИДЕО: Нов бран на македонски навивачи пристигна во Севиља

navivaci 15

Вчера и денес преку Бергамо, пристигнаа нов бран на македонски навивачи, главно од Скопје. Маглата во главниот град ја заменија со шпанското сонце и локалното пиво. Во импровизираната фан-зона тие се „загреваат„ неколку часа пред почетокот на мечот со Исланд.

Повеќе...

Рутенка со 20 гола на 2 меча го мина Лазаров

rutenka1

Нашиот капитен Кирил Лазаров не се преокупира со изгледот на листата на стрелците, но не навикна сите да фрлиме поглед на нејзиниот изглед. Ракометарот на Барселона Сергеј Рутенка беше убедливо најдобриот играч во својот национален тим и за 30-тина минути колку мина на теренот постигна 11 погодоци што е рекорд на еден натпревар на Светското првенство.

Повеќе...

Нови победи на балканците

rakomet spanija - egipet

Со комплетирањето на второто коло полека се отклопува мозаикот за патниците во осминафиналето. Без изненадувања мина и овој ракометен ден во кој Шпанија не блескаше, но го доби Египет и во кој лесно славеа Унгарија и Хрватска. Авторитетно Србија ја надигра Белорусија, а Словенија во финишот го скрши отпорот на Јужна Кореа.

Повеќе...

ВИДЕО: Пушник: „Се сеќавам на Ванчо, на Абдула, се дружам со Доне„

rolando pusnik

Средбата со 51 годишниот легендарен тренер на голманите на катарската репрезентација Роландо Пушник е приказна за себе. Некогаш изворедниот голман со задоволство се присеќа на натпреварите во Македонија, на гостувањата во Битола, на Ванчо Јовановски и Абдуда Јусуфовски.

Повеќе...

ВИДЕО: Георгиевски: „Повозрасните ми помогнаа да влезам во ритам„

djomba

Дебитантот на големите натпреварувања, ракометарот на Металург Гоце Георгиевски ни ги откри своите први импресии од за него најголемиот предизвик во досегашната кариера. Едно од трите крила во националниот тим е умерен оптимист во врска со завршницата на групната фаза во Севиља.

Повеќе...

Македонија со најдобар процент во напад на турнирот (74%)

lazarov

Статистиката често знае да даде многу одговори, околу тоа како игравме до сега. Но често знае и да не залаже. Таа на овој турнир досега покажува дека нашите ракометари играат одлично во нападот. На дуелот со Чиле, нашите ракометари постигнаа 30 гола од 42 обиди, а со Катар имавме реализација од 34 гола од 44 обиди. Вкупно гледано, тоа се 64 голови од 86 обиди или огромен процент на реализација од 74 отсто.

Повеќе...

ВИДЕО: Стоилов: „Ни годи сонцето, ни лежи и Исланд„

stojance

Ако покрај победите на македонската експедиција во Севиља составена од ракометари, стручен штаб, оперативци, новинари и навивачи нешто посебно им годи, тоа е андалузиското сонце.

Повеќе...

ВИДЕО: Шундовски: „Ние секогаш играме под притисок„

zvonko sundovski2

На денешниот брифинг пред хотелот „Барсело Ренасименто„ во Севиља по андалузиското сонце, селекторот Звонко Шундовски направи детална анализа на сработеното и најави што треба да очекуваме утре против Исланд.

Повеќе...

Лазаров прв стрелец на мундијалот по три дена

kire so cile 1

Добрата форма на Кирил Лазаров се чувствува во првите два натпревари. Најдобриот стрелец на мундијалите повторно одлично стартуваше и по три натпреварувачки дена на СП во Шпанија го запоседна врвот на листата на стрелците со 17 постигнати голови на две одиграни средби.

Повеќе...