hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Хансен МВП, Лазаров петти стрелец

hansen mvp

Данецот Микел Хансен на големо изненадување е прогласен за МВП на 23 светското првенство во ракомет. Во идеалниот тим се најдоа:

 

Голман: Никлас Ландин (Данска)

Лево крило: Тимур Дибиров (Русија)

Лев бек: Алберто Ентрериос (Шпанија)

Среден бек: Домагој Дувњак (Хрватска)

Десен бек: Ласло Наѓи (Унгарија)

Десно крило: Ханс Линдберг (Данска)

Кружен напаѓач: Хулен Агинагалде (Шпанија)

Најдобар стрелец на ракометниот мундијал е Андерс Егерт од Данска, а на петтото место во оваа конкуренција е македонскиот капитен Кире Лазаров.

Share