hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ВИДЕО: Данските ракометари: „Ние го сменивме нашиот меч и заборавивме на Олимпијадата„

dancite za 26

Пресреќни по победата над Хрватска, данците со осум од осум на многу убедлив начин и со стил кој им се допаѓа на сите успеаа да дојдат до уште едно финале. Сега имаат историска шанса да бидат единствена репрезентација во светот на ракометот во последните 10 години, покрај Франција, која на европската ја придодала и светска круна. Олимпискиот дебакл од Хрватска е веќе заборавен „Јасно е дека на Олимпијада игравме лошо скоро целиот турнир. Хрватска беше многу подобра во мечот со нас. Но Хрватска подоцна загуби од Франција и не беше најдобра селекција на тој турнир. Не знам дали факторот е психолошки. Физички можно е да е, бидејќи целиот турнир го играме со сите ракометари, а на Хрватска на крајот му недостигаше малку свежина и поради тоа го добивме натпреварот„ ни рече Николај Маркусен по полуфиналната победа над Хрватска. „Знам дека ќе биде многу тешко. Играме во Барселона пред 20.000 луѓе кои ќе навиваат за Шпанија. Но мислам дека можеме пак тоа го направиме и ќе се обидеме повторно„ заклучи Ханс Линдберг што се однесува до финалниот натпревар со Шпанија в недела попладне.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Share