hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ВИДЕО: Штербик: „Моравме да ја собереме одбраната, инаку Словенија можеше до финале„

sterbik

Во текот на целиот турнир голманот на Барселона и на шпанската репрезентација Арпад Штербик ја подигаше својата форма, за во полуфиналниот меч да го заслужи признанието за играч на натпреварот. Посебно во второто полувреме кога прими само два гола во половина полувреме, бившиот соиграч и пријател на Кирил Лазаров во Атлетико Мадрид беше одлучувачки фактор. И тој ја знае причината, која ги донесе до финалето „Моравме да ја го смениме пристапот во одбраната. Во средината и крајот на првиот дел дозволивме противникот да ја наметне играта со брзи напади и практично без одбрани. Тоа не ни лежи. Кога ја „собравме„ одбраната и заигравме многу поангажирано и густо, Словенија ништо не направи. Сепак морам да потенцирам дека се работи за репрезентација која игра најубав ракомет тука во Шпанија. Навистина ме воодушевија. Имаат неколку искусни ракометари и серија на млади момци, кои не респектираат никого и играат одлично. Комплименти за нивниот стручен штаб„ рече на крајот Штербик кој во својата кариера секогаш имал подобра клубска од репрезентативна кариера, но утре и тоа може да го поправи во големото финале на 23 мундијал.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Share