hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Тунис и Хасанефендиќ се разделија

hasanefendic-tunisie-2

Туниската ракометна федерација соопшти дека ја прекинува соработката со селекторот Сеад Хасанефендиќ и неговиот стручен штаб. Тунижаните не се задоволни од игрите и резултатите постигнати на мундијалот во Катар, каде завршија на 15 место, па затоа решија да побараат друго решение за селекторската позиција.

Повеќе...

Скок на Салинас на листата на стрелците

Presidents Cup Chile-Algeria 150127Qatar 2015 M73 CHI vs ALG- B2 1872A xlarge

Со своите 11 гола на денешниот меч од Президент Купот против Алжир, најдобриот и најефикасниот чилеански ракометар, Родриго Салинас изби на второто место на листата на стрелците, веднаш зад водечкиот Драган Гајиќ. Скок до петтото место направи и белорусинот Сергеј Рутенка, кој постигна 12 гола на мечот на неговата селекција против Чешка. Сепак и за Салинас и за Рутенка, денешниот беше последен меч за мундијалот. Салинас со 78 поени го мина Лазаров и во трката за МВП на мундијалот.

Повеќе...

Се знае кој на кое место е од 9 до 24 позиција

Presidents Cup Bosnia and Herzegovina vs Russia 150127Qatar 2015 M75 BIH vs RUS- B2 2293A xlarge

Синоќа со одигрувањето на последните мечеви од осминафиналето, познат беше пласманот на селекциите од 9 до 16 место на светското првенство во Катар, а денес заврши Президент Купот и со тоа настапите на репрезентациите кои беа на 5 и 6 место во своите групи и кои добија утешни два натпревари во „Духаил арената„

Повеќе...

Пеналите царуваа денес на Президент Купот

Presidents Cup Belarus vs Czech Republic 150127Qatar 2015 M76 BLR vs CZE- B2 2419A xlarge

Додека се загреваат четвфиналистите, денес во Доха се играа мечеви од Президент Купот, мечеви за пласман од 17 до 24 место. Во многу изедначен и драматичен натпревар Белорусија и Чешка играа за освојување на 17 место. Толку беше неизвесно што мораше да решаваат ударите од седум метри, а таму повеќе среќа имаше Чешка која славеше со 31:32.

Повеќе...

Ракометарите конечно пристигнаа во Скопје

lazarov vo SK

Најдобрите македонски ракометари утринава, по преноќувањето во Истанбул поради доцнењето на летот од Доха за Турција, пристигнаа во Скопје на аеродромот „Александар Велики„ по настапот на мундијалот во Катар. Тие беа пречекани од ракометните фанови и нивни пријатели, како и од директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески.

Повеќе...

Голужа: „Полска има една голема предност, цела година се заедно во Киелце„

goluza 5

По вчерашниот нешто поопуштен ден, од денес започнува подготовоката за четвртфиналниот меч на Хрватска против Полска. Иако момците на Голужа веднаш ја добија фаворитската улога, сепак селекторот има огромен респект за ривалот и напоменува дека на мечот против Шведска можеше да се забележи вистинскиот лик на оваа репрезентација:

Повеќе...

Шпилер ги повреди препоните, за него мундијалот заврши

spiler

Голем малер му се случи на словенечкиот национален тим, кој се подготвува за четвртфиналето со Франција. Последниот ракометар кој влезе во листата на повредени пред и на овој шампионат е Давид Шпилер. Тој доживеа повреда на препоните во натпреварот против Македонија, а неизвесно е дали ќе се појави на теренот до крајот на шампионатот.

Повеќе...

ВИДЕО: Како Барселона гледа на феноменот Лазаров?

MAJ 5077 resize

Густаво Хозе Галваче Тена е човекот задолжен за јавноста во ракометната секција на Барселона. Без него ништо не може да мине, па и мундијалот. Барса има голем број на учесници на ова светско првенство и Густаво ги следи сите од местото на настанот, се обидува да ги охрабри пред важните мечеви, а за македонските медиуми говореше и за тоа што претставува македонскиот интернационалец во големото семејство, Барселона:

Повеќе...

Гајиќ прв стрелец, Хансен прв додавач, Лазаров МВП по 6 меча

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD- AH 7902 xlarge

Словенецот Драган Гајиќ е прв стрелец, данецот Микел Хансен прв асистент, а нашиот Кирил Лазаров најкорисен играч по шест одиграни натпревари на светското првенство во Катар. За жал, Лазаров не може да го подобри своето постигање, бидејќи македонската репрезентација е надвор од турнирот. Вака изгледаат најважните статистички категории по осминафиналните мечеви.

Повеќе...

ВИДЕО: Жером Фернандез: „Никогаш не знаете како ќе изгледате наредниот натпревар„

France vs Argentina 150126Qatar 2015 M68 FRA vs ARG-GEO59 xlarge

Како сите случувања околу капитенската трака на францускиот национален тим да му дадоа дополнителна мотивација на Жером Фернандез, кој доби солидна минутажа на мечот со Аргентина и ја искористи во секоја смисла. Делуваше многу посветено, фокусирано, погодуваше и разигруваше, како да се наметнува за место во тимот, а не да е најтрофеен сеуште активен ракометар во националниот дрес:

Повеќе...