hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Полска имаше повеќе нерви и квалитет за полуфинале, Хрватска елиминирана

Croatia vs Poland 150128Qatar 2015 M77 CRO vs POL- AH 1158 xlarge

Во изедначено четвртфинале Полска и Хрватска во последните три минути го решија прашањето на победникот и ривалот на Катар в петок. Полјаците поведоа со 12:10 на полувреме, но Хрватите се вратија во вториот дел, па имаа и највисоки 17:14 во 42 минута, но тркалото повторно се сврти. При 22:22, момците на Голужа не реализираа зицер и Хрватска го „испушти возот„ за полуфинале.

Повеќе...

Шариќ и Капуте му носат историско полуфинале на Катар

Qatar vs Germany 150128 ALX3685 xlarge

Катар испиша историја и влезе во полуфиналето на мундијалот, со што е прва азиска репрезентација која избори полуфинале на едно светско првенство. Валеро Ривера постави неверојатно добра одбрана и го „отупи„ нападот на германскиот тим. По 3:3, катараните со многу поразновиден напад, успеаа да побегнат на 6:3, а потоа и на 10:6 на половина полувреме за првиот тајм-аут на Дагур Сигурдсон. Шариќ и за седмерци Стојановиќ одлично бранеа, за физички корпулентниот Борха Видал бундес-тимот немаше решение, а Марковиќ и Мемишевиќ постигнуваа ефектни голови за 16:9 во 24 минута.

Повеќе...

ФОТО: Најголема посета по свеченото отворање

SDC10717

Скоро и да немаше слободно место на мечот, кој ја отвори четвртфиналната програма меѓу Катар и Германија во „Лусаил арената„. Главно обоени во бело беа сите четири трибини на најубавиот спортски објект во близина на Доха, изграден пред само неколку месеци. Близу 15.000 луѓе, голем дел од нив катарани, ја бодреа својата репрезентација да стигне до шестата победа на светското првенство. За прв пат по свеченото отворање и мечот Бразил - Катар, скоро исполнета беше салата, што е прв пат на мундијалот.

Повеќе...

Македонски судии за мечот на векот во Катар

nacevski i nikolov foto

Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе го водат првиот натпревар од четвртфиналето на мундијалот помеѓу Катар и Германија. Според најавата за премиите на домашните ракометари и стручниот штаб, ова ќе биде натпревар кој има најголем влог во историјата на ракометот, преку 30 милиони долари. Начевски и Николов ќе имаат голема одговорност како никаква досега. Данските судии Хансен и Гјединг ќе го водат мечот Хрватска - Полска, чесите Новотни и Хорачек се делегирани за мечот Словенија - Франција, а Гајпел и Хелбиг од Германија ќе ја имаат најтешката задача да ја делат правдата на мечот Данска - Шпанија.

Катар ја разбива европската доминација

rivera qatar-600x399

Скоро секогаш ракометот бил европска игра. Не само што не освојувале титули на мундијалите, туку претсавниците на другите континенти, многу тешко доаѓале и во завршницата. Катар попладнево против Германија брка историско полуфинале, кое последен пат една неевропска репрезентација го изборила во Тунис 2007 година, кога домашната репрезентација влезе меѓу четирите најдобри и подоцна го освои четвртото место.

Повеќе...

Шкоф: „И тие се од крв и месо, имаме план за мечот со Франција„

skof

Со тезата дека и французите се од крв и месо, словенечките ракометари се бодрат меѓу себе пред мечот во кој ќе се обидат да отидат до истото скалило како и пред две години во Шпанија, кога играа во полуфиналето, а подоцна го освоија четвртото место на тој мундијал. 37 годишиот Горазд Шкоф кој против Македонија беше играч на натпреварот за овој меч знае дека не смее да се направи ниту една грешка:

Повеќе...

Каденас: „Агинагалде може да биде клучот на натпреварот„

kadenas

На европските првенства победува Данска, а на светските Шпанија. Така вели традицијата на последните дуели на овие две репрезентации во пресрет на вечерашниот голем дуел од четвртфиналето. Селекторот на Шпанија, Маноло Каденас откри и каде може да се „скрши„ натпреварот за кој влогот е полуфинале:

Повеќе...

Нодесбо: „Овој меч требаше да дојде подоцна на турнирот„

denmark

Репризата од финалето пред две години во Барселона кога Арпад Штербик „застана на патот„ на скандинавците до титулата е највозбудливиот и натешкиот за прогнозирање меч од четвртфиналето. Соиграчот на Кирил Лазаров од Барселона, Јаспер Нодесбо на спротивната страна ќе ги има Томас, Гонзало, Раул Ентрериос, Сармиенто. Токму нив им ја препушта улогата на фаворит во денешниот меч во „Лусаил арената„:

Повеќе...

Биглер: „Хрватска е „фабрика за таленти„ никогаш не би ги посакал"

biegler

Селекторот на полската репрезентација Михаел Биглер со нетрпение го очекува четвртфиналниот меч со Хрватска, можеби да ја прекине серијата на порази која полските ракометари ја имаат од „коцкестите„. Можеби улогата на „пациенти„ добро ќе им дојде на Биелецки, Јурецки, Шмал и останатите, бидејќи тие немаат што да загубат, а момците на Голужа се фаворити дури и за златото. Биглер е умерен оптимист:

Повеќе...

Четвртфинален ден на мундијалот

Germany vs Egypt 150126Qatar 2015 M65 GER vs EGY-SUKI8013 xlarge

Денес е ден за четвртфиналните натпревари на мундијалот во Катар. Тие ќе се играат во термините од 16:30 и 19 часот. Хрватска - Полска (Лусаил арена) и Катар - Германија (Ал Саад) ќе играат од 16:30 часот, а победниците од овие натпревари в петок, во истиот термин ќе се сретнат во полуфиналето.

Повеќе...