hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ВИДЕО: Динар: „Ако добро го подготвиме финалето, ќе биде како што треба„

dinar radost

Во очекување на финалето на 24 светско првенство, јавноста нема дилеми околу тоа како стојат работите пред последниот натпревар. Многу посилни ривали од денешниот Катар не успеале да го „турнат„ митот за Франција, но секој меч е посебна приказна и никој не знае како ќе се одвива ова финале. Дидие Динар верува дека ако Франција добро го подготви мечот, ќе ја оправда фаворитската улога:

Повеќе...

Гајиќ најстрелец, Хансен најдодавач, Марковиќ МВП

BELARUS VS SLOVENIA 150117Qatar 2015 M13 BLR vs SLO- DAZ3877 xlarge

Со денешните два натпревари скоро и да е извесно дека Драган Гајиќ ќе биде најдобар стрелец, Микел Хансен најдобар асистент, а Жарко Марковиќ, најкорисен ракометар на 24 светско ракометно првенство. Преостануваат уште два натпревари по кои ќе добиеме математичка потврда за извесниот епилог во сите три категории.

Повеќе...

Хансен и Кристијансен на Данска му го донесоа петтото место

Croatia vs Denmark 150131Qatar 2015 M86 CRO vs DEN- DAZ8919 xlarge

Не е секогаш лесно да се пронајдат мотиви во меч во кој само престижот е во игра. Но сепак на светско првенство нема неважни мечеви, па така Данска и Хрватска бараа позитивен меч за крај на својот шампионат. Данска помотивирано го одигра почетниот дел од мечот и тоа влијаеше на целиот тек на мечот. Мортенсен и Хансен отворија со лесни голови и користење на противничките грешки.

Повеќе...

IHF ја казни полската федерација и нивниот доктор

Poland vs Qatar 150130Qatar 2015 M81 POL vs QAT-EFE xlarge

Ракометната репрезентација на Полска заработи драконска казна од страна на IHF поради навредите и клеветите кои поразените полјаци ги кажаа по полуфиналниот натпревар со Катар на мундијалот во Доха. Изречена е парична казна, а најлошо мина докторот на репрезентацијата Рафал Марковски, кој заработи суспензија од шест месеци заради „долгиот јазик„ по завршувањето на мечот.

Повеќе...

ФОТО: Достоинственото селфи на „црвената фурија„

spanija selfi

Ова светско првенство ќе остане запаметено и по серијата на необични селфи на шпанските репрезентативци по завршувањето на натпреварите. Минаа првите седум меча и седумте победи нудеа најразлични видови на фотографии од соблекувалната на актуелниот светски првак.

Повеќе...

ВИДЕО: Канељас: „Моравме да бидеме подобри во првиот дел„

Spain vs France 150130Qatar 2015 M82 ESP vs FRA-SUKI2389 xlarge

На ова светско првенство Јоан Канељас им донесе огромна радост на шпанците по победата против Данска во четвртфиналето, но не можеше ништо да стори против моќниот европски првак. Како и многумина и тој потврди дека незамисливо беше да се примат 18 гола во првото полувреме против ривал како Франција:

Повеќе...

Генсхајмер на Германија му подари олимписки квалификации

Germany vs Slovenia 150131Qatar 2015 M85 GER vs SLO- OB 0100 xlarge

Словенците подобро го почнаа мечот и благодарение на Јуре Натек кој постигна пет гола во првиот дел, поведоа со 4:7. Но Сигурдсон побара тајм-аут, Хајденветер влезе во посакуван ритам и германците се вратија во мечот. Генсхајмер погоди пет пати, неговите соиграчи дојдоа до 8:8, а потоа и ритамот и психолошкиот момент беше на нивна страна.

Повеќе...

Франција го пријави Онрубија на местото на Гребиј

samuel honrubia

Повредата во првото полувреме на мечот со Шпанија, го оневозможи младиот талентиран лев бек на Монпеље, Метју Гребиј да го игра своето прво финале на светско првенство. Затоа Онеста денес на пладне ја изврши очекуваната замена, па на местото на Гребиј го сврсти крилото Онрубија, кој исто така е повреден и мали се шансите да се опорави на време и да заигра во финалниот меч.

Повеќе...

ВИДЕО: Сорондо: „Со медал в џеб, против Катар ќе биде полесно„

Spain vs France 150130Qatar 2015 M82 ESP vs FRA- MA20044A xlarge

И во одбрана и во напад и Лука Карабатиќ и Седрик Сорондо, двата кружни напаѓачи на француската репрезентација завршија лавовски дел од работата. Сорондо тврди дека финалниот меч ќе биде уште полесен за нив, не заради името на противникот, туку заради растеретувањето дека имаат освоено медал и сега ќе тргнат по златото, кое реално е единственото нешто кое ги задоволува:

Повеќе...

ВИДЕО: Бараше: „Бевме обединети и затоа успеавме„

Spain vs France 150130Qatar 2015 M82 ESP vs FRA- OB 9491 xlarge

Само 16 гола во второто полувреме, наспроти двојно повеќе 32 во првиот дел, јасно покажуваат како се играше кога посреди е финале на светско првенство. Одбраната, Омејер и сплотеноста на францускиот тим во одбраната се факторите кои ги издвои Ксавиер Бераше по победата од 26:22 против Шпанија. Младиот десен бек на „галските петли„ по втор пат ќе игра финале на светско првенство и многу веројатно како стартер:

Повеќе...