hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Победата е добредојдена, иако Израел нè изненади!

processed-87091dfa-3b32-464e-9ac0-bb0660deef72 NndZz1jP

Ракометната репрезентација на Македонија во првиот контролен дуел против Израел забележа победа од 31:28 и ја продолжи триумфалната серија во подготвителниот период пред заминувањето за Унгарија и настапот на Европското првенство.

Повеќе...

Одлично второ полувреме, Македонија го надигра жилавиот Израел

processed-578a7c91-4293-4e9a-93a9-658da148687f hCb9hNBI

Македонија - Израел 31:28 (14:15)

Македонската ракометна репрезентација ја забележа третата победа во третиот контролен натпревар пред Европското првенство. Овој пат одигравме добро второ полувреме за триумф над Израел од 31:28.

Повеќе...

Лазаров: Играчите беа фокусирани до самиот крај, сега имам јасна слика!

лазаров селектор

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров по победата попладнево над Кувајт искажа задоволство од натпреварот, од реакцијата на играчите кои покажале карактер и се бореле до самиот крај. Лазаров нагласи дека, и да бил поинаков исходот, немало да има очајување.

Повеќе...

Македонија со супер-финиш го совлада Кувајт во вториот тест во Маврово

nenad-kosteskimkd

Македонија - Кувајт 22:21 (11:12)

Ракометната репрезентација на Македонија го совлада Кувајт со 22:21 во Маврово, во дуел од подготовките за Европското првенство. Нашиот национален тим одигра меч во кој резултатски беше во негатива во првото полувреме со 11:12, во второто ја надополни разликата со 11:9 и победи со гол разлика за конечни 22:21.

Повеќе...

Лазаров: Важен е пристапот на играчите, Кувајт не се споредува со ривалите на ЕП

лазаров изјава

Македонската сениорска репрезентација денеска во првиот пријателски натпревар против Кувајт славеше убедливо со 31:21 во подготовките за Европското првенство 2022.

Селекторот Кирил Лазаров е среќен за добриот резултат кој не му е во прв план, туку поважно е како ќе се однесуваат неговите репрезентативци во текот на натпреварите.

Повеќе...

Победен Кувајт во првиот тест, Македонија победнички ги почна подготовките

маџовски

Македонија - Кувајт 31:21 (14:13)

Ракометната репрезентација на Македонија го совлада Кувајт со убедливи 31:21, во првиот подготвителен меч пред Европското првенство, кое се игра во јануари.

Повеќе...

Лазаров: Цврсто стоиме на земја, но веруваме во убави работи

mak-rakomet-sobir-na-rakometna-reprezentacija-22122021-3976

Eвропското првенство во јануари ќе биде првиот голем турнир за Кирил Лазаров како селектор на нашата најдобра селекција.

Ракометниот тим го продолжува континуитетот со новиот настап на уште едно големо натпореварување.

Повеќе...

Лазаров прозиваше, Македонија ги започна подготовките за ЕП 2022

mak-rakomet-sobir-na-rakometna-reprezentacija-22122021-3835

Македонската ракометна репрезентација денес го одржа првиот собир и ги започна подготовките за Европското првенство кое ќе се одржи во Словачка и Унгарија. Селекторот Кирил Лазаров првата прозивка ќе закажа во хотелот „Александар Палас".

Повеќе...

Лазаров го скрати списокот за подготовките пред Европското првенство

spisok

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров, го објави списокот на играчи кои ќе ги започнат подготовките за Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Повеќе...

Лазаров го објави поширокиот список за Европското првенство

spispook

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за Европското првенство во Унгарија и Словачка. На списокот се наоѓаат 35 имиња, кои ќе се подготвуваат на крајот на месецот.

Повеќе...