hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Ткачик е повреден, но Полска избра „тешка артилерија“ за своето ЕУРО

biegler - poland

Селекторот на ракометната репрезентација на Полска, Михаел Биглер го објави списокот на играчи, кои се во комбинација за настап на Европското првенство. Домаќинот на континенталниот шампионат ќе настапи во најсилниот состав, а поради повреда ќе отсуствува само средниот бек на Киелце, Гжегорж Ткачик. Еве го поширокиот список на германскиот стручњак на полската клупа.

Повеќе...

Периќ го изостави Вујин, но го врати Станиќ за ЕП во Полска

peric serbia

Селекторот на репрезентацијата на Србија, Дејан Периќ го објави списокот на ракометари кои ќе настапат на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Периќ на континенталниот шампионат нема да може да смета на двата најголеми аса во тимот Момир Илиќ и Марко Вујин, но во составот се враќа голманот Дарко Станиќ. Ако Илиќ од приватни причини одамна најави дека нема да игра во Краков, неповикувањето на Вујин од Кил е плод на лошите односи меѓу селекторот и ракометарот.

Повеќе...

Обрван повика 28 ракометари на поширокиот список за Полска

Rakomet-Makedonija-Grcija-17-Custom

Селекторот на машката репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, објави список од 28 ракометари кои ќе бидат во конкуренција за настап на Европското ракометно првенство во Полска во јануари следната година. Точниот термин и локација за старт на подготовките дополнително ќе биде објавен. Нашата репрезентација на континенталниот шампионат се наоѓа во група со Франција, Србија и домаќинот Полска. Првенството почнува на 15. јануари 2016 година, а Македонија своите натпревари од групата ќе ги игра во Краков.

Повеќе...