hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Одиме во Краков по најмалку шест натпревари

MAK rakomet Makedonija-Crna Gora-4284

По победата во првиот од двата тест меча на македонската ракометна репрезентавија против Црна Гора оптимизмот пред заминуњето во Краков дополнително порасна и нашите ракометраи веруваат во нешто големо.

Повеќе...

Македонија спремна оди за Полска: Победена Црна Гора со атрактивна игра

MAK rakomet Makedonija-Crna Gora-4164

Македонија – Црна Гора 35:28 (19:14)

Во исполнетата спортска сала „Кале" дуелот на Македонија и Црна Гора требаше да ги заокружи добрите подготовки на нашите репрезентативци. Капитенот Кирил Лазаров од седмерец го отвори резултатот по само 50 секунди. Грбовиќ по скоро 4 минути го постигна првиот гол за гостите и намали на 2:1.

Повеќе...

Словенциите се спасија од пораз, реми на нашите ракометари во Цеље

slo - mkd 1

Словенија – Македонија 23:23 (13:12)

И во вториот пријателски натпревар, Словенија и Македонија ремизираа во подготовките за европското првенство во Полска (23:23). Во салата во Цеље овој пат Словенија спасуваше реми, откако на 8 минути до крајот, Македонија водеше со 23:20. Мечот почна со цврсти одбрани и добар влез за нашите ракометари кои со голот на Костески поведоа со 0:1. Филип Лазаров исто така добро го отвори мечот, но по 1:3, следеше мини-серија на словенечките ракометари кои поведоа со 5:4 со головите на Кавтичник и Бомбач. Македонија одговори со првиот гол на Кирил Лазаров и на брзите крила и при 8:10, Веселин Вујовиќ побара тајм-аут. Словенечките ракометари ги средија своите редови и со головите на Бомбач во финишот на првиот дел обезбедија минимална предност (13:12).

Повеќе...

Македонија покажа карактер, Лазаров извлече реми

mkd slo

Словенија – Македонија 28:28 (13:10)

Македонската ракометна репрезентација ремизираше 28:28 (13:10) во Кршко со Словенија на Веселин Вујовиќ во првиот од двата контролни натпревари во подготвителниот период за европското првенство во Полска. Нашите ракометари покажаа карактер и во финишот се вратија од безизлезна ситуација да извлечат нерешен резултат со незгодната и квалитетна Словенија.

Повеќе...

ФОТО: Промовирани медалите за ЕУРО 2016

medali polska

Домаќинот на следното европско првенство во ракомет, Полска синоќа на официјална прес-конференција во Краков, каде ќе се играат и завршните натпревари, ги промовираше медалите што ќе им припаднат на најдобрите селекции на континенталниот шампионат.

Повеќе...

Ракометарите пристигнаа во Словенија на двоен тест меч

Trening na rakometna reprezentacija pripremi za EP vo   Polska-1207

Машката ракометна репрезентација на Македонија синоќа пристигна во Словенија каде со два тест натпревари против домаќинотводен од Веселин Вујовиќ ќе ги продолжи подготовките за Европското Првенство во Полска, кое почнува на 15 јануари.

Повеќе...

Србија и Романија ремизираа во контролен меч во Белград

srbija - romanija

Србија на Дејан Периќ синоќа во Белград го одигра првиот контролен натпревар во подготовките за континенталниот собир. Србија ремизираше со Романија 30:30 (13:17) во нервозен меч со многу исклучувања, но и многу голови.

Повеќе...

Лазаров се приклучи на подготовките на репрезентацијата

Trening na rakometna reprezentacija pripremi za EP vo   Polska-1257

Репрезентативците една недела тренираат некомплетни под водство на помошникот на селекторот Данило Брестовац. Но од денес се комплетни и водени од Обрван влегуваат во централната фаза на подготовки за европското првенство во Полска. Сите се во очекување на Ацо Јоновски, кој синоќа играше меч со Кил во Бундеслигата и вечерва ќе пристигне во Скопје, а од утре ќе биде со репрезентативците.

Повеќе...

ВИДЕО: Червар за Лазаров: Тој е најдобриот ракометар кој сум го тренирал!

lazarov za ehf

Во пресрет на Европското првенство ЕХФ направи профил за највлијателните ракометари на секоја репрезентација која ќе настапи на европското првенство. Под насловот "Кирил Лазаров, ноќна мора за секој голман", ЕХФ имаше осврт на главните карактеристики на репрезентативниот десен бек. За неговите достигнувања и успеси говореа Звонко Шундовски, Стевче Алушовски и Лино Червар.

Повеќе...

Ракометарите го имаа првиот собир пред подготовките за Полска

rakomet reprezentacija

Ракометната репрезентација на Македонија, денес го одржа првиот собир за почеток на последниот дел од подготовките пред настапот на Европското Првенство во Полска во јануари.

Повеќе...