hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Ни лежат полските бекови, не се брзи и не финтираат

EHF EURO 2016 rakomet Francija-Makedonija   VTORO-5478
0

Кирил Лазаров секогаш биле проблем за полскиот национален тим. Даде 13 и 9 гола во двата претходни мечеви со Полска, тогаш водена од Богдан Вента. Асот на Барселона признава дека дефанзивната игра и конституцијата на полските бекови и нам ни лежи.

Повеќе...

Филип Лазаров место Пешевски вечерва против Полска

filip lazarov
0

Филип Лазаров ќе дебитира на ова европско првенство вечерва против Полска. Селекторот Ивица Обрван го пријави во составот за вечерашниот натпревар од 20.00 часот.

Повеќе...

Македонија е кошмар за Полска на големите приредби

mkdfdh
0

Вечерва во „Краков арената" Македонија и Полска ќе го одиграат третиот меѓусебен натпревар во историјата. Во Вараждин во јануари 2009 година, Македонија за првпат се сретна и ја совлада Полска со 30:29. Капитенот Кирил Лазаров постигна 13 гола, а таа победа без разлика што не ни донесе пласман во полуфиналето е окарактеризирана како една од нашите најголеми победи на сите времиња.

Повеќе...

Лазаров и Штрлек останаа на врвот на листата на стрелците

EHF EURO 2016 rakomet Francija-Makedonija   VTORO-5366
0

Синоќа се комплетираше првото коло од сите четири групи на европското првенство, а нашиот Кирил Лазаров ја предводи листата на стрелците со девет постигнати гола. Толку има и хрватскиот репрезентативец Мануел Штрлек, а по осум веднаш зад нив се Рутенка од Белорусија и Палмарсон од Исланд.

Повеќе...

Одработен вечерниот тренинг, ЕХФ со парична казна за Македонија

kirepollsa
0

Македонската ракометна репрезентација го одработи попладневниот тренинг во малата сала во Краков, каде имаше можност да се направат последните подготовки за мечот со домашниот тим на Полска утре во 20:30 часот. Сите ракометари тренираа и се во исчекување на утрешниот натпревар, кој може само да ни донесе голем чекор во борбата за пласман во втората фаза.

Повеќе...

Два тренинга пред утрешниот меч со Полска

EHF EURO 2016 Makedonija-Francija zagrevanje i    navivaci-4993
1

По поразот од Франција со 30:23, македонските ракометари веќе се носочија на денешните активности кои се најава за она што ги очекува утре на вториот меч со Полска на 12. европско првенство.

Повеќе...

Капитенот веќе е прв на листата на стрелците

EHF EURO 2016 rakomet Francija-Makedonija   VTORO-5425

1

Кирил Лазаров веќе е водечки стрелец по првиот од 18 дена на европското првенство во ракомет. Лазаров постигна 9 гола од 17 обиди на мечот со Франција, еден од нив спектакуларен по цепелин додавањето со Дејан Манасков.

Повеќе...

Лазаров: Сочувавме сили за Полска, а Полска сепак не е Франција!

EHF EURO 2016 rakomet Francija-Makedonija   VTORO-5491

1

Капитенот одигра уште еден одличен натпревар и постигна 9 гола, во многу делови од мечот делуваше спектакуларно и радува што уште едно европско првенство, Лазаров почнува во голема форма.

Повеќе...

50 минути отпор, па брзоплетост и пораз од француските шампиони

EHF EURO 2016 rakomet Francija-Makedonija PRVO-5194

1

Франција - Македонија 30:23 (12:12)

За прв пат на големите приредби Македонија против себе ја имаше моќната Франција. Мечот почна израмнето со по два гола на Кирил Лазаров и Мишел Гигу и исклучување за Филип Кузмановски. Првата половина од полувремето мина комплетно израмнето и Георгиевски и Манасков погодија контранапади за прво наше водство (4:5). Дури и со човек помалку Кирил Лазаров и Дејан Манасков изведоа спектакуларен цепелин за +2 на половина полувреме. Ристовски на голот им одбрани зицери на Нарцис и Никола Карабатиќ и предноста на галските петли остана +2. Сепак во финишот на првиот дел Манасков постигна гол за 12:12 и имаше зицер за водство, но Омејер одбрани и со нерешен резултат се отиде на одмор.

Повеќе...

Карабатиќ: За нас е исклучително значаен мечот против Македонија

Rakometna reprezentacija na Makedonija ARHIVA-8013

1

Првиот меч на европското првенство е и дуел на македонскиот репрезентатиен капитен, Кирил Лазаров со клупскиот соиграч Сорондо, каки и меч против бившите клупски другари Никола Карабатиќ и Лук Абало. Предводникот на францускиот тим, Никола Карабатиќ, иако не е максимално подготвен, многу нажи полага во првиот натпревар против Македонија и против Лазаров.

Повеќе...