hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Никола Марковски ќе може да настапи во втората фаза

nikola markovski
0

Кружниот напаѓач Никола Марковски го пропушти вчерашниот натпревар со Србија, но веќе се чувствува многу подобро. Отокот се повлекол и полесно тренираше со останатите на вчерашниот претпладневниот тренинг.

Повеќе...

Лазаров: Добро не анализираа, но издржавме и сега имаме уште „муниција“

kire so srbija
0

Многу слатка е радоста кога и со нерешен резултат се радуваш како да е победа. Така, овој успех против Србија и финалните 27:27 во Краков ни нудат пласман меѓу 12-те најдобри, најмалку уште три натпревари и сигурно место на носител во ждрепката за баражот за Мундијалот во Франција.

Повеќе...

Реми со вкус на победа не носи во втората фаза

lazarov i nikcevic 2
0

Македонија - Србија 27:27 (13:13)

Виталниот меч за пласман во втората фаза македонската репрезентација го почна во белата гарнитура на дресови и со Немања Прибак во стартниот тим. Мечот почна израмнето со ефектни голови од двете страни. Лазаров постигна два гола, по нереализираниот седмерец на стартот и со четири израмнувања, дуелот започна како и што се очекуваше.

Повеќе...

Лазаров: Поискусни сме, но оваа Србија има иднина

EHF EURO 2016 Trening na Makedonija pred natprevar so   Srbija-7594
0

Нашиот Кирил Лазаров се придодава кон комплиментите за работата на Периќ и смета дека за неколку години оваа селекција на Србија може да биде нагазна мина за сите противници. Затоа треба да се внимава пред денешниот меч во кој влогот е огромен.

Повеќе...

Македонија никогаш не губи кога игра на Водици

EHF EURO 2016 Makedonija-Polska PRVO-7069
0

Традицијата вели дека секогаш кога нашите ракометари играат на големиот христијански празник Богојавление Водици, тие победуваат. На овој ден во 2012 година на ЕП во Србија, Македонија во клучниот натпревар за пласман во следната фаза ја совлада Чешка во Ниш со 27:21 и ја оствари целта.

Повеќе...

Никола Марковски нема да настапи против Србија

markovski
0

Кружниот напаѓач на македонската репрезентација, Никола Марковски, нема да настапи утре против Србија во одлучувачкиот натпревар за пласман во следната фаза. Тој денес не тренираше, туку се појави во „АВФ арената" со мраз на зглобот, кој и натаму му е потечен.

Повеќе...

ЕХФ ги делегира Чесите Новотни и Хорачек за мечот со Србија

sudii
0

Јиржи Хорачек и Вацлав Новотни од Чешка ќе го водат мечот Македонија - Србија, кој се игра утре во попладневниот термин во „Краков арената". Тие вчера го водеа мечот во Катовице меѓу Исланд и Белорусија.

Повеќе...

Попладневен тренинг и подготовка за мечот со Србија

EHF EURO 2016 rakomet Trening na Makedonija-4812
0

Колку и да е тешко, македонската ракометна репрезентација мора да ги заборави мечот со Полска и да се насочи на Србија. Нашиот следен противник исто така ги загуби двата натпревари во А групата, првиот тесно против Полска, вториот убедливо против Франција.

Повеќе...

Лазаров е прв стрелец по второто коло во А и Б групите

kire strelec
0

Кирил Лазаров со 17 постигнати гола е водечки на листата на стрелците по некомплетното второ коло. По деветте гола против Франција, Лазаров реализира 8 гола против домаќинот Полска.

Повеќе...

Македонија не го зададе завршниот удар, бодовите се за Полска

kire so polska penal
0

Македонија - Полска 23:24 (13:11)

Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз на европското првенство, откако вечерва загуби од домаќинот Полска со 23-24. Во третиот меѓусебен меч, Македонија против Полска ги оспособи Наумче Мојсоски и Филип Лазаров. Стружанецот почна и во стартниот тим.

Повеќе...