hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Да бидеме паметни и да одговориме со соодветна тактика

EHF EURO 2016 Makedonija-Hrvatska navivaci i   zagrevanje-9479
0

Пред денешниот меч против Норвешка, капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров апелира на максимално менување на „чипот" за разлика од мечот со Хрватска на кој Македонија покажа одредени лимити и доживеа двоцифрен пораз.

„Можеби немавме високо мислење за Норвежаните пред нивниот дуел со Полска, но тоа не значи дека тие ќе го достигнат истото ниво и против нас, ниту пак дека ние ќе одиграме така слабо како против Хрватска. Ние играме малку побавен ракомет од нив, со што правиме доста измени одбрана-напад. Тоа многу не чинеше против една тркачка репрезентација како што е Хрватска. Треба да се биде паметен, максимално концентриран, фокусиран, грешките да ги намалиме, добро да ги анализираме Норвежаните и да им одговориме со соодветна тактика", истакна Лазаров.

Македонија е првата селекција која ја прескокна првата фаза без победа, а сега во мечевите со Норвешка и Белорусија ќе брка барем еден триумф на шампионатот во Полска.

 

ФОТО: Филип Вирановски

Share