hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Раул: Секогаш првиот натпревар е најважен

39646758391 dc88965ba0 o

Македонската ракометна репрезентација во полн состав ќе се соочи со Словенија. Селекторот Раул Гонзалез вчера работеше во подготовка на денешниот дуел и го скари списокот на 16 имиња.

Повеќе...

Клубот „Роко“ во Загреб е македонската фан-зона на ЕП

navivaci-rakomet-falanga

Утре во Загреб ќе биде отворена македонска фан-зоната, која традиционално ги собира сите македонски навивачи кои дојдоа да го бодрат националниот тим.

Повеќе...

Романски судии ќе ја делат правдата на натпреварот Македонија - Словенија

din and dinu

Делегирани се судиите за натпреварите од првото коло на Европското првенство во Хрватска, на мечот помеѓу Македонија и Словенија правдата ќе ја делат Романци.

Повеќе...

Ракометарите првпат тренираа во Загреб воочи дебито со Словенија

mkdtrening1

Македонската ракометна репрезентација го одржа првиот тренинг во Загреб во пресрет на почетокот на Европското првенство. Ракометната експедиција на Македонија од денеска е во Загреб, избраниците на Раул Гонзалез ја почнаа адаптацијата пред првиот натпревар на Европското првенство.

Повеќе...

РЕХАУ Македонија промовиран во партнер на националната репрезентација

raheu - rfm

На синоќешниот последен тренинг пред тргнувањето на нашата ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска во присуство на целокупната македонска ракометна експедиција, претседателот на РФМ, Живко Мукаетов го промовираше РЕХАУ Македонија во партнер на македонскиот национален тим. Со овој договор всушност се продолжува и се продлабочува вложувањето во македонскиот ракомет од страна на светски познатиот бренд РЕХАУ. Во рамките на договорот РЕХАУ во следниот период ќе биде партнер на најуспешната македонска селекција на патот кон нови успеси на европското првенство во Хрватска во јануари 2018 и во баражот за пласман на светскиот шампионат во Данска и Норвешка кој ќе се одржи во јануари 2019 година.

Повеќе...

Раул ги одреди 19-те патници за ЕП во Хрватска

raul gonzalez

Селекторот на репрезентацијата на Македонија го објави списокот од 19 ракометари што ќе патуваат на Европското Првенство во Хрватска.

Повеќе...

РФМ договори соработка со Македонски Телеком, Лазаров оптимист од новото партнерство

kire pres

Македонски Телеком на денешната прес-конференција, обелоденувајќи го партнерството со Ракометната Федерација на Македонија. На прес-конференцијата на презентацијата зборуваа првите луѓе Андреас Елснер и Живко Мукаетов и капитенот на националниот тим, Кирил Лазаров.

Повеќе...

Лазаров: Побрзо ќе ја изненадиме Германија, отколку Словенија

sportklunb1

Се доближува почетокот на Европското првенство во ракомет во Хрватска и расте ракометната треска во нашата земја. Во интервју за срспкиот медиум Спортклуб, капитенот на националната селекција зборуваше за предизвикот и противниците во групната фаза.

Повеќе...

Одличната Македонија ја освои Бањица и со две победи заминува за Загреб

лазаров со норвешка

Србија – Македонија 29:32 (13:14)

Со победа во Белград против Србија со 29:32, македонската ракометна репрезентација со две победи во пријателските натпревари патува на Европското првенство во Хрватска. Вторпат во историјата ја совладавме Србија на гостински терен.

Повеќе...

Ракометарите со 16 разлика ја декласираа Саудиска Арабија во Белград

mksaudi

Македонија - Саудиска Арабија 37:21 (19:11)

Македонската ракометна репрезентација ја забележа првата победа на контролните дуели. Попладнево во Белград во натпревар од затворен тип Македонија ја победи Саудиска Арабија со 37:21 (19:11). Селекторот Раул Гонзалес им даде шанса на сите играчи.

Повеќе...