hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Митревски: Да продолжиме да ја играме нашата игра (ВИДЕО)

39658444302 928d437d11 o

Голманот на македонската репрезентација Никола Митревски имаше одличен настап на дуелот против Словенија, а очекува такво сценарио и против Црна Гора. Голманот на Доброгеа Суд минува низ одлична сезона и резултатите се гледаат во континуитет.

Повеќе...

ЕХФ делегираше португалски судии за натпреварот против Црна Гора

desporto arbitros andebol

Португалските судии Дуарте Сантос и Рикардо Фонсека ќе ја делат правдата на натпреварот меѓу Македонија и Црна Гора утревечер од 20.30 часот. ЕХФ ни ги додели искусните судии со кои не сме се соочувале пречесто на големите натпреварувања.

Повеќе...

Лазаров: Да ги повториме добрите работи од мечот со Словенија (ВИДЕО)

24820761977 07eee8c260 z

Лидерот во нашиот национален тим, Кирил Лазаров опоменува да се заборави дуелот со Словенија и концентрацијата да се насочи само на вториот ривал.

Повеќе...

Ракометарите добија благослов од МПЦ

crkva reprezentacija

Македонската црковна општина во Загреб денеска организираше Света Василичка литургија во чест на православниот празник на овој светец и православната Нова Година, а националниот ракометен тим присуствуваше на богослужбата по овој повод во „Роков Перивој".

Повеќе...

Лазаров им се заблагодари на „Фалангата“: Се чувствуваме како да играме дома!

26731044 1955110164754012 98016747673559444 n

Кирил Лазаров постигнуваше голови кога беше најпотребно и ја одведе Македонија до голема победа, овој пат над бронзената селекција од последното Светско првенство, Словенија. Македонија со голема победа ги стартуваше настапите на Европското првенство во Хрватска.

Повеќе...

Македонија премиерно победи на Европско првенство

39641621512 1512165167 z

По четири неуспеси на почетокот на Европските првенства во Италија, Србија, Данска и Полска, Македонија конечно со победа го смени трендот. Требаше да дојде Раул Гонзалез за да внесе нова енергија во националниот тим. Победата против Словенија  е менување на историјата.

Повеќе...

Лазаров: Ваквите натпревари се тешки, но ги добива срцето!

38963413474 1ed59549f5 z

Победата над Словенија ја израдува нацијата, а не ги криеше емоциите ни капитенот Кирил Лазаров, кој одигра уште една професорска партија, зачинета со седум гола.

Повеќе...

Херојско победена Словенија на отворањето на Европското првенство

24802343627 b369fdfb20 b

Македонија - Словенија 25:24 (11:11)

На дебито на Европското првенство во Хрватска, Македонија на Раул Гонзалез по голема драма ја совлада Словенија со 25:24 (11:11) на дебито на групата Б на Европското првенство во Хрватска.

Повеќе...

Македонија брка прв позитивен старт на Европско првенство

srb3

Македонија денес го почнува своето петто Европско првенство и ќе се обиде првпат да стартува со победа. Потсетете се на сите натпревари на Македонија на Европските првенства:

Повеќе...

Селекторот не ги пријави Даскалоски, В. Маркоски и Ојлески за мечот со Словенија

39646753951 9b5f2602f0 o

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез вечерва одреди кои 16 ракометари ќе играат против Словенија, а кои ќе останат на трибините. Селекторот ќе игра со едно лево крило против Словенија, помалку изненадувачки Гоце Ојлески не се најде на списокот со кој Македонија ќе го почне Европското првенство. Покрај него селекторот нема да смета ниту на голманот Златко Даскаловски и Велко Марковски.

Повеќе...