hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Велко Маркоски на местото на Филип Лазаров за дуелот со Германија

24820758287 a08565a342 o

На местото на Филип Лазаров на натпреварот со Германија попладнево на теренот ќе истрча Велко Маркоски. Филип Лазаров ќе остане во комбинација за настап на некој од следните натпревари.

Повеќе...

Митревски: За она што се подготвувавме пред почетокот на ЕП за овие два натпревари го исполнивме (ВИДЕО)

38825525985 4650ca1d0d z

„За она што се подготвувавме пред почетокот на ЕП за овие два натпревари го исполнивме. И на двата меча беше неизвено до крај, но кога ќе се добијат два натпревари, расте нивото на самодоверба што е многу значајно за понатамошниот тек на првенството" – изјави денес на прес конференција голманот на македонската репрезентација.

Повеќе...

Георгиевски: Германија е велесила, не е трагедија дури и да загубиме (ВИДЕО)

 38825526375 b6d9d933f4 z

Гоце Георгиевски, крилото на Македонија, е еден од ракометарите со најголема минутажа во нашиот ростер. Пред дуелот со Германија, вели дека „црвено-жолтите" имаат одличен старт каков што немале никогаш, а потенцира дека нема да е трагедија ни да се загуби на мечот со европскиот првак.

Повеќе...

Раул: Мислиме само на Германија, не на следната фаза (ВИДЕО)

38825526585 310b26c419 z

Македонија продолжи да реди успеси на Европското пренство (ЕП) кое оваа година се одржува во Хрватска. Раул Гонзалез ја предводеше нашата репрезентација кон втора победа во групата Ц, овојпат против Црна Гора.

Повеќе...

Лазаров: Германија има најдобар ростер, но влева надеж како играше Словенија со нив (ВИДЕО)

38825525875 ab54c08d22 z

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, е презадоволен од стартот на Европското првенство (ЕП) во Загреб и двете победи на двата меча во првата фаза.

Повеќе...

ВИДЕО: „Фалангата“ до доцна во ноќта ја славеше победата над Црна Гора

38963417364 ac84c71c39 z

Македонските ракометари редат победи, а фановите е знаат како да ги прослават. Загреб синоќа пулсираше на македонски, а во клубот „Роко" се славеше со македонски песни до доцна во ноќта.

Повеќе...

Кузмановски е МВП во победата над Црна Гора

39712431451 21892b6c5d z

Младиот ракометар на Металург, Филип Кузмановски е прогласен за најкорисен играч на натпреварот против селекцијата на Црна Гора, кој „црвено-жолтите" го добија со 28-29.

Повеќе...

ПОТВРДЕНО: Македонија ќе игра втора фаза, од петок се сели во Вараждин

39681611682 1f867afa60 z

По првите два победи Македонија обезбеди пласман во четвртфиналната група на Европското првенство. За два дена ќе знаеме од која позиција ќе се квалификуваме, но „Фалангата" ќе остане и ќе се зголеми најмалку уште една недела во Хрватска.

Повеќе...

Македонија ја урна Црна Гора и визира пат за Вараждин

39680598252 74e758c313 b

Црна Гора – Македонија 28:29 (16:15)

Македонија ја забележа и втората победа на Европското првенство во Хрватска и првпат едно големо натпреварување почна со две победи. Вечерва во „Арена" падна Црна Гора со 28:29 (16:15).

Повеќе...

Македонија не го менува тимот, Симиќ место Мијушковиќ кај Црна Гора

simic crna gra

Македонскиот селектор Раул Гонзалез нема да го менува тимот кој донесе победа во првото коло против Словенија. Истите 16 ракометари кои ја совладаа Словенија ќе се најдат во стројот вечерва против Црна Гора на уште еден поранешен македонски селектор, Драган Ѓукиќ.

Повеќе...