hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ФОТО: Ракометарите ја почувствуваа „Вараждинска арена“

39089295754 bb8962410f b

Момците на Раул Гонзалес го оддржаа првиот тренинг во „Вараждин Арена" каде што утре против Шпанија ќе ја почнат втората фаза на Европското првенство. По историската прва фаза во Загреб, македонските ракометари имаа краток период без натпревар кој го искористија добро да се подготват за селекцијата на Шпанија.

Повеќе...

Раул го враќа Филип Лазаров за мечот со Шпанија

фицо

Селекторот Раул Гонзалез подготви замена за утрешниот натпревар со Шпанија во Вараждин.

Левиот бек Филип Лазаров поради ситна повреда го пропушти дуелот со Германците. Сега Лазаров е подготвен за игра и ќе се врати во составот за дуелот со Шпанија, а на трибините ќе оди Никола Маркоски.

Повеќе...

Репкин и Гуско од Белорусија ќе судат на македонско-шпанскиот дуел

белоруски судии

Интернационалните судии од Белорусија, Андреј Гуско и Шареј Репкин се делегирани од ЕХФ за натпреварот од првото коло во главната групна фаза на Европското првенство меѓу Македонија и Шпанија.

Повеќе...

Лазаров: Наша голема предност против Шпанија е што Раул ни е селектор

trening kire

По успешната групна фаза во Загреб, Македонија од недела ги почнува натпреварите во Вараждин, противник ни е силната селекција на Шпанија. На два дена до натпреварот за новинарите зборуваше капитенот Кирил Лазаров.

Повеќе...

Ракометарите тренираа кошарка во малата сала во Мурско Средишче

kosarka

Македонија полека се фокусира на новите предизвици на Европското првенство и групата во Вараждин. Избраниците на Раул попладнево го одработуваат вториот тренинг во Вараждин.

Повеќе...

Лазаров предизвика голем интерес меѓу најмладите во Мурско Средишче

kiremusrskouchiliste

Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров каде и да се појави, предизвикува голем интерес, па така беше и пред денешниот тренинг во салата на основното училиште во Мурско Средишче.

Повеќе...

ФОТО: Водици се прослави и во Загреб, крстот во рацете на Петар Симонов

vodici vo zg 5

Околу 50 Македонци верскиот празник Водици го прославија во Хрватска, во црквата „Св. Злата Мегленска" во Загреб. Повеќегодишната традиција - фрлање на крстот за Водици му донесе среќа на Петар Симонов од Скопје. Присутните си посакаа здравје и се разбира, уште победи за македонската репрезентација на Европското првенство.

Повеќе...

„Фалангата“ ќе има сопствена фан-зона и во Вараждин

varazdin fan zona

Македонските навивачи ќе имаат ново собиралиште за време на Европското првенство, откако денес беше соопштено дека во Вараждин македонските фанови ќе имаат сопствена фан-зона.

Повеќе...

Филип Лазаров: Ќе бидам подготвен за дуелот против Шпанија (ВИДЕО)

38814606225 c5fcc863e9 z

„Веќе е подобро. Таков беше и договорот со докторите да одморам против Германија и да можам да бидам подготвен за вториот круг. Очекувам да нема проблеми и да можам да настапам веќе на дуелот против Шпанија в недела"

Повеќе...

Миркуловски: Не сме повеќе изненадување, сега сите знаат како играме (ВИДЕО)

25887537408 1a5a9b4b6c z

„Можеби нашето прво место е неочекувано, но ние верувавме во ова. Имаме амбиции и натаму, сакаме да оствариме уште поголем резултат, да не биде дека само ја пројдовме првата фаза.

Повеќе...