hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Ако биравме група, ќе ја одберевме баш оваа!

kire izjava

Македонските репрезентативци пристигнаа во Египет и се наоѓаат во својот хотел, откако сите брзи тестови на ковид-19. што им беа направени веднаш по слетувањето во Каиро, се негативни.

Повеќе...

Познат списокот за СП во Египет: Лазаров, Стоилов и Митревски ги предводат младите

Slika1-938x535

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац ги одбра ракометарите кои ќе патуваат во Египет на настап на Светското првенство. Брестовац ќе поведе 20 ракометари за настап на Мундијалот, ќе бидеме без Дејан Манасков, Борко Ристовски и Гоце Георгиевски, но со Кире Лазаров и Стојанче Стоилов од искусните.

Повеќе...

Чешка откажа, Лазаров ја предводи Македонија на СП во Египет

egipet21

Ракометната репрезентација на Чешка го откажа учеството на Светското првенство поради повеќе позитивни случаи на ковид-19, Македонија ќе игра во Египет. Нашата репрезентација како прва резерва ќе биде замената и ќе настапи на светскиот шампионат.

Повеќе...

Чиле совладан и по вторпат, Македонија спремна за повик на СП во Египет

mak-rakomet-makedonija-chile-10.01.2021-9975

Македонија - Чиле 28:24 (16:12)

Македонската ракометна репрезентација ја забележа и втората победа во 2021 година, откако и во вториот затворен тест ја надигра репрезентацијата на Чиле со 28:24 (16:12). Селекторот Брестовац не ги повика Лазаров, Стоилов и Танкоски, но им даде шанса на сите останати ракометари.

Повеќе...

Македонија го надигра Чиле во првиот од двата скопски теста

mkd - cile

Македонија - Чиле 25:21 (15:11)

Македонската машка ракометна репрезентација со победа ја започна 2021 година, откако попладнево во СЦ „Јане Сандански" во Скопје, ја совлада репрезентацијата на Чиле со 25:21 (15:11). Ова е трета победа во меѓусебните дуели на нашиот национален тим против малата јужноамериканска репрезентација, откако извојувавме победа во Гдањск во 2016 и во Келн 2019 година.

Повеќе...

Лазаров ги предводи помладите во првата активност во 2021 година

lazarov1

Селекторот на машката сениорска репрезентација,Данило Брестовац го објави списокот на повикани ракометари за собир на машката сениорска ракометна репрезентација за прeстојната ЕХФ недела. На списокот се наоѓа капитенот Кирил Лазаров, кој ќе ги предводи помладите во првата активност во новата година.

Повеќе...