hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Јубилеј на Лазаров: 40 натпревари и 300 гола на Мундијалите

SP Egipet rakomet Makedonija-Chile 18.01.2021-11610982742

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров денеска го игра 40-от натпревар за Македонија на Светските првенства, а вкупно 68. меч на големите натпреварувања сметајќи ги тука и Европските првенства.

Во првото полувреме со Чиле постигна три гола, а вториот од нив беше негов 300. на настапите на Светските првенства. Симболично е тоа што и првиот беше постигнат во истата сала, пред 22 година, а сега и овој јубилеен.

Македонскиот капитен не само што постигнува голови на седум светски првенства, во четири различни децении, туку постигна гол на сите 40 натпревари на коишто настапил на ракометните шампионати на светот.

Share